Warszawa w rozmowach, Justyna Krajewska
Dziewiętnaście wywiadów na ponad dwustu stronach książki. Łączy te wywiady – miasto stołeczne Warszawa. Wśród rozmówców Justyny Krajewskiej znalazły się – w większości – osoby urodzone w tym mieście, których rodziny od pokoleń są z Warszawą związane. ,,W większości’’ – ponieważ Danuta Szaflarska urodziła się w Kosarzyskach, dziś będących dzielnicą Piwnicznej – Zdroju.
Otworzywszy twardą, barwną oprawę, zagłębiamy się w bogatą w czarno – biały materiał zdjęciowy podróż po świecie Warszawy. Widzimy Warszawę przedwojenną – na przykładzie chociażby domu towarowego braci Jabłkowskich, o którym opowiada Jan Jabłkowski, określony w książce mianem kultywatora pamięci swojej rodziny. Warszawę okresu okupacji wspomina Bohdan Tomaszewski, słynny dziennikarz i komentator sportowy. Stefan Bałuk ,,Starba’’ mówi o Powstaniu Warszawskim i o tym, jak uwieczniał okupowaną Warszawę na swoich fotografiach. Justyna Krajewska pyta swoich rozmówców, czym jest dla nich Warszawa i jak odbierają oni ją współcześnie. Wielu z nich nie wyobraża sobie życia poza Warszawą. Zygmunt Gebethner – Powstaniec Warszawski, członek rodziny prowadzącej sieć księgarń ,,Gebethner i Wolff’’ – pytany, czy wyobraża sobie możliwość życia poza Warszawą, odpowiada: ,,Gdybym musiał…’’. Danuta Szaflarska nazywa Warszawę buntowniczą. Bohdan Tomaszewski – swoją ojczyzną. Rozpiętość wiekowa rozmówców Krajewskiej jest ogromna – poczynając od roku 1914, na roku 1979 kończąc.
Autorka książki – Justyna Krajewska – jest dziennikarką. Ukończyła studia na Collegium Civitas.
Książkę oceniam najwyżej, jak tylko się da – czyli na 6. Jestem pełna podziwu dla ogromnej pasji i zaangażowania autorki. Przeprowadziła dziewiętnaście interesujących rozmów z osobami, które nie tylko pochodzą z Warszawy, ale których nierzadko całe rodziny w znaczący sposób są związane z jej historią – przykładem może być tutaj profesor Andrzej Jacek Blikle, pochodzący ze znanej rodziny cukierników. Ciekawym zabiegiem, jaki został zastosowany w pracy Justyny Krajewskiej, są dedykacje i autografy niektórych jej rozmówców – na przykład Wiesława Ochmana czy Aliny Janowskiej.
Instytut Wydawniczy Erica
Ocena recenzenta: 6/6
Helena Sarna