Do 7 lipca w Muzeum Narodowym w Szczecinie można oglądać wystawę „Titanic-Carpathia”. Jest to pierwsza wystawa w Polsce, na której zaprezentowano pamiątki po słynnym transatlantyku.
Makiety obu statków, jedną z pięciu zachowanych na świecie i jedyną w Europie kamizelkę ratunkową z „Titanica”, bilety, karty pokładowe – te i wiele innych eksponatów czeka na zwiedzających wystawę w szczecińskim Muzeum Narodowym. Jest ona wyjątkowa z racji tego, że nigdy wcześniej nie prezentowano przedmiotów bezpośrednio związanych z katastrofą. Wcześniej opierano się jedynie na doniesieniach prasowych dotyczących zatonięcia liniowca oraz na pozycjach książkowych omawiających tragedię.
„Titanic” zatonął podczas swojego pierwszego rejsu w nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 roku, po zderzeniu z górą lodową. Wypłynął 10 kwietnia z Southampton w Anglii, zmierzał do portu w Nowym Jorku. Wyposażono go w nowoczesne rozwiązania techniczne, miał być najbezpieczniejszym statkiem, jaki kiedykolwiek stworzono. Przez swoich konstruktorów uważany był za niezatapialny. Doszło jednak do katastrofy, w której zginęło ponad 1500 osób, i która przeszła do historii jako największa tragedia morska w dziejach.
Statkiem, który uratował 703 pasażerów z dryfujących szalup po katastrofie był parowy statek pasażerski „Carpathia”, płynący z Rijeki do Nowego Jorku. Kapitan Arthur Henry Rostron, po otrzymaniu sygnału SOS od „Titanica”, natychmiast rozkazał zwiększyć prędkość do maksymalnej, zorganizował pomoc lekarską oraz prowizoryczne pomieszczenia dla rannych i wyziębionych. Zwiększył również liczbę obserwatorów, aby nie podzielić losu „Titanica” i uchronić się przed górami lodowymi, przygotował także szalupy. Za swoje poświęcenie i roztropność został odznaczony Medalem Honoru.
Kamizelkę ratunkową z transatlantyku, którą można zobaczyć w Szczecinie, przekazał do muzeum w Rijece członek załogi „Carpathii”, Josip Car, który był świadkiem tragedii.
Wystawa zorganizowana jest w ramach umowy o współpracy pomiędzy Województwem Zachodniopomorskim a Żupanią Primorsko-Goranską. Jej autorem jest Nikša Mendeš.
Anna Stypułkowska