Wystawa plenerowa: Wołyń 1943 – wołają z grobów, których nie ma

11 października 2013 r., o godz. 16:30 na dziedzińcu sanockiego zamku otwarto wystawę plenerową WOŁYŃ 1943 – WOŁAJĄ Z GROBÓW KTÓRYCH NIE MA – przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” oraz Towarzystwo Miłośników Wołynia i Polesia.

Przybyłych, wraz ze starostą sanockim Sebastianem Niżnikiem, w imieniu Muzeum Historycznego w Sanoku przywitał kierownik Działu Historycznego Andrzej Romaniak. Następnie głos zabrał dr Krzysztof Kaczmarski Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej przy IPN w Rzeszowie. Przypomniał on, że na dawnych kresach Rzeczpospolitej zginęło 100-130 tysięcy Polaków – w tym dziesiątki tysięcy dzieci, kobiet i starców – bestialsko zamordowanych przez nacjonalistów z UPA, tylko dlatego, że byli Polakami. Podkreślił też, że w latach 1944-1947 na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej ukraińscy nacjonaliści, za pomoc polskim sąsiadom, zamordowali też kilka tysięcy Ukraińców – sprawiedliwych ludzi sumienia.

Wystawa na zamkowym dziedzińcu potrwa do końca miesiąca. Planowana jest też projekcja filmu dokumentalnego związanego z rocznicą zbrodni wołyńskiej, o terminie której  Muzeum Historyczne w Sanoku ma dopiero poinformować.

Źródło: www.muzeum.sanok.pl

Celina Łozowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*