XVII- wieczny dywan wydobyty z dna morza

Z wraku znajdującego się na dnie u wybrzeży Holandii wydobyto fragment dywanu z wizerunkiem lwów. Prawdopodobnie pochodzi on z okrętu należącego do króla Anglii Karola II.

Na podstawie badań zachowanych fragmentów ustalono, że dywan został wykonany z wełny i jedwabiu, najprawdopodobniej w manufakturze w Lahaur, na terenie dzisiejszego Pakistanu. Ozdobiono go wizerunkami roślin i  zwierząt, w tym właśnie lwów. Odkrycie to ma duże znaczenie, gdyż większość tego typu artefaktów nie dotrwała do naszych czasów.

Dywan został wydobyty z wraku, który już wcześniej był źródłem wielu wartościowych zabytków kultury materialnej. Wydobyto z niego komplet królewskiej garderoby. Bogate stroje zachowały się w stanie niemal idealnym. Niektóre z sukni były ozdobione złotem i srebrem.

Obecność herbu Karola I sugeruje, że statek należał do rodu Stuartów. Badacze podejrzewają, że wystawna garderoba mogła należeć do damy dworu królowej Henrietty Marii- Jean Kerr, hrabiny Roxburghe.

Wszystkie eksponaty wydobyte z wraku do połowy lutego można ogladać na wystawie „Diving into Details” w muzeum Kaap Skil.

Źródło: livescience.com

Fot.: Wikimedia Commons

Magdalena Makówka

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*