Odnaleziono szczątki 300 Polaków zamordowanych przez NKWD

Polscy archeolodzy odkryli we Włodzimierzu Wołyńskim na Ukrainie zbiorową mogiłę zamordowanych przez NKWD Polaków. Prawdopodobnie są to szczątki wojskowych i policjantów.

Jak powiedział PAP naczelnik wydziału zagranicznego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Maciej Dancewicz: „Mogiła została odnaleziona pomiędzy mogiłą znalezioną w 1997 r., a jedną z odkrytych podczas tegorocznych badań. Może tam spoczywać nawet do 300 osób. To szczątki najprawdopodobniej ofiar NKWD, o czym świadczy śmierć od strzału w tył głowy. W odkrytej obecnie pierwszej warstwie znaleźliśmy ofiary ubrane w policyjne mundury. Odnaleźliśmy także fragment identyfikatora policyjnego i mundurowe guziki z orzełkiem, co oznacza, że w mogile mogą spoczywać również wojskowi. To prawdopodobnie ofiary zamordowane w 1940 lub 1941 r.

Od sierpnia znaleziono 4 mogiły zbiorowe. W pierwszej znajdowały się szczątki 40 osób – najprawdopodobniej wojskowych i policjantów. W drugiej odnaleziono szczątki 50 Żydów zamordowanych – jak się przypuszcza – przez Niemców, którzy weszli do miasta. W trzeciej mogile spoczywa około 280 osób – są to ofiary NKWD z czerwca 1941 r., wojskowi oraz cywile.

Dnia 26 listopada odbędzie się uroczysty pogrzeb odnalezionych ofiar. Szczątki zostaną pochowane we wspólnej mogile na cmentarzu we Włodzimierzu Wołyńskim wraz z wcześniej odnalezionymi w tym miejscu ofiarami zbrodni.

Zdjęcie z nagłówka: Ekshumacja ciał polskich oficerów zamordowanych przez NKWD w Katyniu w 1940 r. Źródło: Wikimedia commons

Anna Stypułkowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*