Zmarł prof. Wojciech Zabłocki, szermierz i architekt

5 grudnia 2020 roku zmarł prof. Wojciech Zabłocki, architekt, srebrny medalista olimpijski (1956, 1960) i brązowy (1964) oraz czterokrotny mistrz świata w szermierce w rozgrywkach drużynowych, znawca architektury sportowej, wykładowca Politechniki Łódzkiej oraz Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie.

Wojciech Zabłocki urodził się 6 grudnia 1930 roku w Warszawie. Uczestniczył w mistrzostwach olimpijskich w latach 1952-1964. W mistrzostwach świata brał udział w latach 1953-1963, a w 1961 roku stał na ostatnim miejscu podium.

Był ostatnim z wielkich, ostatnim pamiętającym czasy wielkiej świetności polskiej szabli. Bardzo mądry człowiek, do tego ciepły i miły. Zawsze był blisko szermierki, blisko związku. Jako środowisko mogliśmy na niego liczyć, bardzo godnie nas reprezentował. Planowaliśmy jego benefis na 90. urodziny, ale na przeszkodzie stanęła pandemia, a teraz wiadomo, że… nie zdążyliśmy – powiedział PAP prezes PZS Adam Konopka.

W 1954 roku ukończył studia na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Rok później był członkiem Stowarzyszenia Architektów Polskich. W 1968 roku obronił doktorat. Habilitację obronił w 1980 roku. Zajmował się sportowym budownictwem, jednym ze sztandarowych jego projektów był Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Warszawie, czy też ośrodek sportowy w Aleppo. W 1995 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 1998 roku – Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Władał nie tylko szablą, ale również i piórem. Wydał między innymi książki: „Z workiem szermierczym po świecie”, „Piórkiem i szablą”, „Walczę więc jestem”, „Architektura” czy „Szable świata”.

Jego żoną była Alina Janowska (zmarła w 2017 roku). Był ojcem poety i reżysera, Michała Zabłockiego.

Źródło: PAP, dzieje.pl

Fot. Wikimedia Commons

Sandra M. Bożek

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*