Zmumifikowane szczątki małego dziecka zmarłego w XVI wieku rzuciły nowe światło na wirusowe zapalenie wątroby typu B

Grupa naukowców, których praca została opublikowana niedawno w czasopiśmie naukowym PLOS Pathogens była zaskoczona tym jak niewiele genetycznie zmienił się szczep wirusa zapalenia wątroby typu B z XVI wieku w porównaniu ze współczesnymi próbkami tego wirusa.

Międzynarodowy zespół detektywów chorób rzucił nowe światło na wirusa, który każdego roku zabija prawie milion osób na całym świecie, badając niezwykłe źródło – zmumifikowane szczątki małego dziecka, które zmarło około 450 lat temu w renesansowych Włoszech. Naukowcy byli w stanie przeprowadzić sekwencjonowanie całego genomu pradawnego szczepu wirusa zapalenia wątroby typu B po ekstrakcji DNA z naturalnie zmumifikowanego ciała dwuletniej dziewczynki, które zostało pochowane z wieloma innymi ciałami w zakrystii bazyliki św. Domenico Maggiore w Neapolu. W połowie lat 80. – tych zanim pojawiło się zaawansowane sekwencjonowanie genomowe, włoscy naukowcy zasugerowali, że dziecko prawdopodobnie zmarło na ospę, czego dowodzić miały blizny na całym ciele dziewczynki. Jednak po wyodrębnieniu wirusowego DNA z małych próbek skóry i kości dziecka oraz przeanalizowaniu jego genetycznego charakteru, badacze nie znaleźli śladów ospy. Krótki czas po tej nieudanej próbie jeden z naukowców wpadł na pomysł testowania próbek DNA w tzw. matrycy wzbogacania patogenu. Miało to na celu sprawdzenie, czy istnieje dopasowanie genetyczne wśród markerów setek wirusów, bakterii i innych czynników chorobotwórczych. Badanie dawało wyraźny sygnał w kierunku zapalenia wątroby typu B, prowadząc naukowców do spekulacji, że na zgon dziecka mogła mieć wpływ rzadka choroba wieku dziecięcego, która mogła nastąpić po zakażeniu wirusem zapalenia wątroby typu B, znanym jako zespół Gianottiego – Crostiego.

Tym co zaskoczyło naukowców, których badania opublikowano w czasopiśmie PLOS Pathogens, było to, jak niewiele zmienił się genetycznie szczep wirusa zapalenia wątroby typu B z XVI wieku  w porównaniu do współczesnych próbek tego wirusa.

Wirusowe zapalenie wątroby typu B jest wirusem głównie przenoszonym przez krew, który atakuje wątrobę. Szacuje się, że jedna trzecia światowej populacji została zainfekowana tym wirusem w pewnym momencie swojego życia i że około 350 milionów ludzi żyje obecnie z chroniczną infekcją. Im bardziej zrozumiemy zachowanie przeszłych pandemii i epidemii, tym lepiej będziemy rozumieć, w jaki sposób działają i rozprzestrzeniają się współczesne patogeny, a informacje te ostatecznie będą pomocne w ich kontroli – powiedział jeden z naukowców.

Źródła: thestar.com

Fot.: fotografia poglądowa

Zenon Purta

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*