W mieście Galway w Irlandii odkryto fragmenty kamiennego zamku z XIII wieku, jeszczcze do niedawna uważanego przez historyków i archeologów za „zaginiony”. Z przekazów historycznych wiadomo, że budowa zamku przyczyniła się do rozwoju średniowiecznego portu w Galway. Na ślady zamku natrafiono podczas odbudowy XV – wiecznej rezydencji.
Wapienne ściany tworzące „zaginiony” zamek, zbudowany w 1232 r., zostały zlokalizowane przez archeologów podczas prac przygotowawczych związanych z renowacją opuszczonego budynku z XV wieku przy Quay Street w Galway w Irlandii, w którym mieścić się będzie sklep z odzieżą. Według Atlasu Royal Irish Academy pierwszy zamek w tym miejscu tzw. „Bungalvy” został zbudowany przez anglonormańską rodzinę de Burgh lub de Burgo na wschodnim brzegu rzeki Corrib w 1232 roku. Naprzeciwko odnalezionej budowli znajdują się pozostałości dawnego zamku Blake, zbudowanego dwa wieki później. Frank Coyne, dyrektor firmy Aegis Archeology, powiedział, że zamek rodziny de Burgh zbudowany został na bazie oryginalnej „dun” lub drewnianej twierdzy z 1124 r., we władaniu klanu O’Flaherty. W 1233 r., zaledwie rok po jego budowie, zamek uległ poważnym zniszczeniom. W 1247 r. podczas szalejącego w mieście pożaru, średniowieczna warownia została spalona. Zamek na przestrzeni jego dziejów był wielokrotnie atakowany. Według Coyna do niedawna istniała pewna „luka” w wiedzy na temat lokalizacji tego średniowiecznego zamku, uważanego przez naukowców za „zagioniony”, dopóki nie wybudowano w tym miejscu rezydencji z XV wieku.
W pobliżu zamkowych murów archeolodzy znaleźli fragmenty węgla drzewnego, mogące pochodzić z czasów pożaru miasta. Znaleziono również kości trzody chlewnej i bydła a także fragmenty francuskiej ceramiki z XIII wieku.
Władze miejskie Galway liczą na to, że przy ich pomocy nowy właściciel XV – wiecznej rezydencji wyeksponuje fragmenty średniowiecznych murów zamkowych w szklanych panelach.
Źródło: irishtimes.com
Fot.: fotografia poglądowa
Zenon Purta