Ostatnie wydarzenia z kalendarium historycznego

Wojskowi przekazali broń do muzeum… tam została zniszczona

Wojskowi przekazali broń do muzeum… tam została zniszczona

Wojskowi przekazali broń do muzeum… tam została zniszczona. Podczas rozbiórki postniemieckiej stodoły zostały odnalezione 2 karabiny z okresu II wojny światowej typu Mauser. Saperzy z 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego przekazali broń do muzeum w Olsztynie.

Takiej broni pracownicy z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie jeszcze nie trzymali w swoich kolekcjach czy na swoich wystawach. Zwykle Saperzy kierują swoje odnalezienia do całkowitego zniszczenia. Tym razem zwrócili uwagę na wartość historyczne, którą posiadało znalezisko. O znalezieniu karabinów wojskowi poinformowaliśmy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i zapytali, czy broń może być przekazana do placówki muzealnej. W takich przypadkach przepisy są dosyć rygorystyczne. Przed udostępnieniem broni zwiedzającym, trzeba ją odpowiednio przygotować, między innymi pozbawić cech użytkowych, mówi Małgorzata Gałęziowska z działu historii Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

Pozwolenie na broń nie obejmuje przechowania broni palnej w warunkach muzealnych. Niestety muzealnicy pozbawili broń walorów mechanicznych na własną rękę i niestety zdewastowali broń. Takie działanie na własną rękę spowodowało zamienienie broni w kupe złomu. Artykuł z ustawy jasno reguluje i mówi o tym, że pracownicy muzeum nie muszą niszczyć broni. Jest to dokładnie art 11 pkr 1 ustawy o broni i amunicji: pozwolenia na broń nie wymaga się w przypadku: 1) gromadzenia broni w zbiorach muzealnych na podstawie odrębnych przepisów.

Źródło: trybun.org

Fot.: Wikimedia Commons

Błażej Filipiak

  • Olsztyniak

    Tak to jest jak Pani, która zna się na sztuce współczesnej i z muzeum regionu chce zrobić galerię węgierskich impresjonistów z 20 letnimi pracami, styka się z prawdziwą historią tych ziem. Szkoda gadać, aż łza się w oku kręci…

PartnerzyPrzewiń do góry