Wojskowi przekazali broń do muzeum… tam została zniszczona. Podczas rozbiórki postniemieckiej stodoły zostały odnalezione 2 karabiny z okresu II wojny światowej typu Mauser. Saperzy z 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego przekazali broń do muzeum w Olsztynie.
Takiej broni pracownicy z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie jeszcze nie trzymali w swoich kolekcjach czy na swoich wystawach. Zwykle Saperzy kierują swoje odnalezienia do całkowitego zniszczenia. Tym razem zwrócili uwagę na wartość historyczne, którą posiadało znalezisko. O znalezieniu karabinów wojskowi poinformowaliśmy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i zapytali, czy broń może być przekazana do placówki muzealnej. W takich przypadkach przepisy są dosyć rygorystyczne. Przed udostępnieniem broni zwiedzającym, trzeba ją odpowiednio przygotować, między innymi pozbawić cech użytkowych, mówi Małgorzata Gałęziowska z działu historii Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.
Pozwolenie na broń nie obejmuje przechowania broni palnej w warunkach muzealnych. Niestety muzealnicy pozbawili broń walorów mechanicznych na własną rękę i niestety zdewastowali broń. Takie działanie na własną rękę spowodowało zamienienie broni w kupe złomu. Artykuł z ustawy jasno reguluje i mówi o tym, że pracownicy muzeum nie muszą niszczyć broni. Jest to dokładnie art 11 pkr 1 ustawy o broni i amunicji: pozwolenia na broń nie wymaga się w przypadku: 1) gromadzenia broni w zbiorach muzealnych na podstawie odrębnych przepisów.
Źródło: trybun.org
Fot.: Wikimedia Commons
Błażej Filipiak
Tak to jest jak Pani, która zna się na sztuce współczesnej i z muzeum regionu chce zrobić galerię węgierskich impresjonistów z 20 letnimi pracami, styka się z prawdziwą historią tych ziem. Szkoda gadać, aż łza się w oku kręci…