bitwa o Alamo

23 lutego 1836 roku rozpoczęła się bitwa o Alamo

Tego dnia 1836 roku rozpoczęła się bitwa o Alamo

Bitwa o Alamo czy też oblężenie Alamo było kluczowym wydarzeniem w rewolucji teksańskiej, które miało miejsce od 23 lutego do 6 marca 1836 roku. Był to konflikt pomiędzy rządem meksykańskim a amerykańskimi osadnikami w Teksasie, który miał miejsce w latach 1835-1836.

Wydarzenia, które doprowadziły do bitwy o Alamo rozpoczęły się w 1835 roku, kiedy Teksas ogłosił niepodległość od Meksyku, który został zaanektowany przez Hiszpanię. Rząd meksykański, kierowany przez generała Antonio Lópeza de Santa Annę, odpowiedział wysłaniem wojsk w celu stłumienia rebelii.

Czynnikami decydującymi o rebelii były:

  • Meksykańska niechęć do amerykańskiej imigracji: W latach dwudziestych i trzydziestych XIX wieku rząd meksykański zachęcał Amerykanów do osiedlania się w Teksasie, ale w miarę wzrostu populacji amerykańskich osadników rosły napięcia między nimi a rządem meksykańskim. Meksykańscy urzędnicy obawiali się, że Amerykanie będą dążyć do oderwania się od Meksyku i utworzenia własnej niezależnej republiki.
  • Meksykańska niestabilność polityczna: Meksyk przeżywał polityczne wstrząsy na początku lat 30. XIX wieku, z serią prezydentów i zamachów stanu, które pozostawiły kraj podzielonym i słabym. Ta niestabilność utrudniała rządowi meksykańskiemu skuteczne rządzenie Teksasem i reagowanie na rosnące niepokoje wśród amerykańskich osadników.
  • Teksańskie pragnienie niepodległości: Wielu amerykańskich osadników w Teksasie miało za złe meksykańskie rządy i wierzyło, że będzie im lepiej jako niezależnej republice. Te nastroje podsycało powszechne przekonanie, że Meksyk jest wrogo nastawiony do amerykańskich interesów.
  • Aresztowanie Stephena F. Austina: W 1834 roku Stephen F. Austin, wybitny teksański przywódca, został aresztowany przez rząd meksykański za opowiadanie się za większą autonomią dla Teksasu. Wywołało to oburzenie wśród Teksańczyków i jeszcze bardziej podsyciło pragnienie niepodległości.
  • Bitwa pod Gonzales: W październiku 1835 r. mała potyczka między meksykańskimi żołnierzami a teksańskimi rebeliantami w mieście Gonzales zapoczątkowała rewolucję teksańską. Ta bitwa, wraz z kolejnymi starciami teksańskich rebeliantów z wojskami meksykańskimi, stała się sceną dla bitwy o Alamo.

Wszystkie te czynniki przyczyniły się do wzrostu napięcia między Teksasem a Meksykiem, co ostatecznie doprowadziło do wybuchu rebelii i słynnej bitwy pod Alamo.

W grudniu 1835 roku grupa teksańskich rebeliantów zdobyła miasto San Antonio, w tym Alamo, dawną misję, która została przekształcona w fort wojskowy. Rebelianci, dowodzeni przez Williama Barreta Travisa, Jamesa Bowiego i Davy’ego Crocketta, zdecydowali się ufortyfikować w Alamo, by bronić miasta przed nacierającą armią meksykańską.

W lutym 1836 roku meksykańska armia licząca około 2000 żołnierzy pod dowództwem generała Antonio Lopeza de Santa Anna pomaszerowała na Alamo, którego broniło około 200 Teksańczyków.

Oblężenie trwało 13 dni, w tym czasie armia meksykańska ostrzeliwała Alamo artylerią i przeprowadziła kilka nieudanych ataków. Rankiem 6 marca 1836 roku Santa Anna zarządził poteżny szturm na fort. Teksańczycy walczyli zaciekle, ale ostatecznie zostali pokonani przez oddziały meksykańskie. Wszyscy teksańscy obrońcy zostali zabici, w tym Bowie, Travis i Crockett.

Szacuje się, że zginęło od 182 do 257 Teksańczyków, podczas gdy armia meksykańska pstraciła około 400 żołenierzy.

Bitwa o Alamo stała się okrzykiem mobilizacyjnym dla sił teksańskich, które kilka tygodni później odniosły decydujące zwycięstwo nad armią meksykańską w bitwie pod San Jacinto. Okrzyk bojowy „Pamiętaj o Alamo” stał się słynnym sloganem Teksańczyków i do dziś jest symbolem odwagi w obliczu przytłaczających przeciwności.

Comments are closed.