prowokacja gliwicka

31 sierpnia 1939 roku miała miejsce tzw. „prowokacja gliwicka”

Tego dnia 1939 roku miała miejsce tzw. „prowokacja gliwicka”

Tzw. prowokacja gliwicka była jednym z serii przedsięwzięć Adolfa Hitlera, które miały na celu zapobiegnięcia by agresja III Rzeszy na Polskę przekształciła się w II wojnę światową, poprzez powstrzymanie Wielkiej Brytanii i Francji do wywiązania się z zobowiązań sojuszniczych wobec Polski. Hitler nie chciał w ten sposób dopuścić do ryzykownej wojny na dwa fronty.

Zajrzyj koniecznie tutaj: Prowokacja gliwicka czyli napad, którego nie było

Do prowokacji doszło w czwartek 31 sierpnia 1939 roku o godzinie 20:00. Do gmachu gliwickiej radiostacji znajdującej się 10km od granicy z Polską zostali wpuszczeni napastnicy udający powstańców śląskich. Wcześniej na osobisty telefoniczny rozkaz Heinricha Himmlera usunięto ochronę radiostacji i skierowano tam dwóch policjantów, z których jeden wpuścił napastników na teren placówki, a drugi został aresztowany wraz z załogą radiostacji by pilnować aby ci nie postąpili w sposób nierozważny.

Gdy napastnicy nie mogli znaleźć mikrofonów, zmuszona do tego załoga wydała im tzw. Mikrofon burzowy, służący do ostrzegania słuchaczy przed nadchodzącą burzą. Jeden z napastników zaczął czytać w języku polskim kilkuminutowy komunikat lecz do słuchaczy dotarło tylko dziewięć wyrazów:

Uwaga, tu Gliwice. Radiostacja znajduje się w polskich rękach.

Berlińskie radio poinformowało również o kilku innych rzekomych atakach powstańców na terytorium Niemiec, które miały wspierać oddziały Wojska Polskiego uzbrojona w broń ciężką. Jeszcze tego samego dnia o godzinie 22:30 niemiecka propaganda obwiniła Polskę o rozpoczęcie wojny, a III Rzeszę przedstawiła jako ofiarę polskiej agresji.

Fot. Wikimedia Commons

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*