31 sierpnia 1939 roku miała miejsce tzw. „prowokacja gliwicka”

Prowokacja gliwicka była jednym z serii przedsięwzięć Adolfa Hitlera, które miały na celu zapobiegnięcia by agresja III Rzeszy na Polskę przekształciła się w II wojnę światową, poprzez powstrzymanie Wielkiej Brytanii i Francji do wywiązania się z zobowiązań sojuszniczych wobec Polski. Hitler nie chciał w ten sposób dopuścić do ryzykownej wojny na dwa fronty.

Do prowokacji doszło w czwartek 31 sierpnia 1939 roku o godzinie 20:00. Do gmachu gliwickiej radiostacji znajdującej się 10km od granicy z Polską zostali wpuszczeni napastnicy udający powstańców śląskich. Wcześniej na osobisty telefoniczny rozkaz Heinricha Himmlera usunięto ochronę radiostacji i skierowano tam dwóch policjantów, z których jeden wpuścił napastników na teren placówki, a drugi został aresztowany wraz z załogą radiostacji by pilnować aby ci nie postąpili w sposób nierozważny.

Gdy napastnicy nie mogli znaleźć mikrofonów zmuszona do tego załoga wydała im tzw. Mikrofon burzowy służący do ostrzegania słuchaczy przed nadchodzącą burzą. Jeden z napastników zaczął czytać w języku polskim kilkuminutowy komunikat lecz do słuchaczy dotarło tylko dziewięć wyrazów „Uwaga, tu Gliwice. Radiostacja znajduje się w polskich rękach”.

Berlińskie radio poinformowało również o kilku innych rzekomych atakach powstańców na terytorium Niemiec, które miały wspierać oddziały Wojska Polskiego uzbrojona w broń ciężką. Jeszcze tego samego dnia o godzinie 22:30 niemiecka propaganda obwiniła Polskę o rozpoczęcie wojny, a III Rzeszę przedstawiła jako ofiarę polskiej agresji.

(Na zdjęciu pomieszczenie skąd nadano komunikat. Źródło zdjęcia: Wikipedia).

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*