24 grudnia 1524 roku zmarł Vasco da Gama

Tego dnia 1524 roku w Koczinie zmarł Vasco da Gama

Vasco da Gama, Portugalczyk, pochodził z rodziny szlacheckiej, jego ojcem był Estevao da Gama (możnowładca, mistrz Zakonu Santiego). Otrzymał wykształcenie w Lizbonie i w 1484 został żeglarzem. W 1489 studiował astronomię i nawigację w Evorze.

W 1492 dowodził obroną Gwinei przed Francuzami. Zadanie dotarcia do Indii powierzono pierwotnie jego ojcu, jednak zmarł on w trakcie przygotowań. 8 lipca 1497 wyruszył z Lizbony wraz z czterema okrętami i 160 ludźmi załogi. Trasa wiodła przez Przylądek Dobrej Nadziei, który został minięty w grudniu. Miesiąc później osiągnęli wybrzeże Mozambiku, który był kontrolowany przez Arabów.

20 maja dopłynął do Kozhikode (Kalikat). Zawarł z mieszkańcami umowę handlową i zostawił kilku członków z poleceniem prowadzenia faktorii. Powrócił we wrześniu 1499, wraz z 55 ludźmi i został szczodrze nagrodzony. Żeglarz otrzymał tytuł Admirała mórz indyjskich. W 1502 wyruszył w celu zagarnięcia towarów siłą. W trakcie podróży wymusił okup od arabskiego portu Kilwa Kisiwani.

Zniszczył flotę Kalikatu i podporządkował miasto. Po powrocie otrzymał tytuł hrabiego Vidigueria i ziemie. Jeszcze raz wysłany został w 1524, gdzie zmarł wkrótce po przybyciu.

Comments are closed.