Michał Issajewicz

4 marca 2012 roku w Warszawie zmarł Michał Issajewicz „Miś”

Tego dnia 2012 roku w Warszawie zmarł Michał Issajewicz „Miś”

Michał Issajewicz „Miś, major Wojska Polskiego, żołnierz Związku Walki Zbrojnej (ZWZ) a następnie Armii Krajowej (AK), więzień obozu koncentracyjnego Stutthof. Uczestnik zamachu na Franza Kutscherę.

W 1943 roku dołączył do zgrupowania „Agat”, a następnie do Batalionu „Parasol”. Uczestniczył w udanym zamachu na dowódcę SS i policji na dystrykt warszawski Generalnego Gubernatorstwa, SS-Brigadeführera Franza Kutscherę, który dokonano 1 lutego 1944 roku w okupowanej Warszawie.

To on zajechał drogę samochodowi Kutschery co umożliwiło ostrzelanie go, po czym wysiadł z samochodu i dobił ruszającego się jeszcze dowódcę SS, sam został niegroźnie ranny w głowę. Za tą akcje został odznaczony Krzyżem Walecznych, a następnie Orderem Virtuti Militari.

Kilka tygodni później został aresztowany ale nierozpoznany jako uczestnik zamachu. Po odsiadce na Pawiaku został wywieziony do KL Stutthof , gdzie otrzymał nr obozowy 36127. Zmarł po długiej i ciężkiej chorobie w wieku 91 lat. Został pochowany 12 marca 2012 roku na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*