„A gdy wódz w boju padnie…” – XIV Międzynarodowy Zjazd Wojowników Słowiańskich

Kilka tygodni wcześniej pisaliśmy o nadchodzącym festiwalu Słowian i Wikingów na wyspie Wolin. Tym razem przenosimy się do regionu Wielkopolski, a dokładniej Grzybowa. Tam też, niedaleko Wrześni, znajduje się gród z I połowy X wieku, gdzie  odbędzie się Międzynarodowy Zjazd Wojowników Słowiańskich. W tym roku w dniach 17-18 sierpnia przypada jego XIV edycja.  

Zanim przejdziemy do programu imprezy, warto zaznaczyć iż w roku 1999, w wyniku intensywnych badań archeologicznych, na terenie grodu odnaleziono część skarbu z XIX wieku – prawie 700 fragmentów monet arabskich z okresu VIII – X stulecia. Niedługo później, w roku 2003 doszło do kolejnego odkrycia, wykopano bowiem cenny pierścień wikingów wykonany z brązu, co pozwala przypuszczać, iż w miejscu tym służyła drużyna wikingów, jako straż rezydującego tam księcia.

Festiwal rozpocznie się w sobotę, punktualnie w samo południe i potrwa do niedzieli, kiedy to o godzinie 17:00 uczestnicy odprowadzą poległego wojownika na miejsce wiecznego spoczynku.

W programie przewidziano prezentacje codziennego życia ludzi średniowiecza, pokazy sztuki rzemieślniczej – tkactwo, haftowanie, obróbka bursztynu, jak i wyroby garncarskie. Dla najmłodszych przeprowadzone zostaną zajęcia z podstaw archeologii, w ramach projektu GAMA – Grzybowska Akademia Małego Archeologa. Nie zabraknie też zmagań militarnych, bowiem w grodzie dojdzie do starcia wojów, podczas którego polegnie wódz, a następstwem tego będzie bardzo widowiskowy pochówek przywódcy. W programie przewidziano również turniej łuczniczy, zarówno dla wojów jak i turystów  oraz pokaz Konnej Drużyny Wojów z Gniezna. Całość imprezy uświetni koncert muzyki dawnej, wykonany przez zespół Liarman oraz Ęzibaba. Dla zainteresowanych przygotowano również wykłady tematyczne.

Źródło zdjęcia: www.grodgrzybowo.pl

Koszt jednego dnia pobytu na zjeździe dla osób dorosłych to 5 złotych, natomiast najmłodsi do lat 16 zawitają nieodpłatnie.

Organizatorem festiwalu jest Towarzystwo Przyjaciół Grodu w Grzybowie oraz Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie.

Patronatem honorowym tegoroczny festiwal objął burmistrz Wrześni, Tomasz Kałużny.

Serdecznie zapraszamy!

Więcej informacji pod adresem:  http://www.grodgrzybowo.pl/

Zdjęcie z nagłówka: www.regionwielkopolska.pl

Emilia Szymkowiak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*