Kolejne średniowieczne freski odnalezione w polskim kościele

W zabytkowym kościele w Sadowie, koło Lublińca, odnaleziono niedawno zabytkowe, średniowieczne freski, pochodzące najprawdopodobniej z XIV wieku. To niezwykle ważne wydarzenie dla zabytkowego kościoła i parafii, do której należy oraz wszystkich konserwatorów dzieł sztuki sakralnej.

W XIV-wiecznym kościele św. Józefa, należącym do parafii w Sadowie koło Lublińca w ostatnich dniach odkryto średniowieczne freski. Znajdujące się w prezbiterium świątyni malowidła naścienne przedstawiają najprawdopodobniej postać ludzką- być może św. Wawrzyńca. Według badaczy i konserwatorów fresk ten mógł być częścią większej całości, która przedstawiać mogła pochód świętych.

Freski odkryto Teraz w ramach przygotowań do restauracji wnętrza. W wyniku odkrywek poszukiwawczych ujawniono ślady malowideł, które po zbadaniu okazały się cennym znaleziskiem. Prace konserwatorskie prowadzone były pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach.

Badacze szacują, iż freski z Sadowa mogą mieć olbrzymią wartość dla historii sztuki Śląska i całego kraju, ale też z czysto badawczego punktu widzenia dla archeologów.

Freski mają być teraz poddane próbom renowacji i być może w przyszłości zostaną udostępnione zwiedzającym.

Źródło: gliwice.gosc.pl
Fot. Wikipedia Commons

Dawid Siuta

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*