Akcja „Podziel się swoją historią” dla nowego Muzeum Niepodległości w Poznaniu nabiera tempa!

Już ponad 800 pamiątek z czasów Powstania Wielkopolskiego zebrało Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu w ramach akcji „Podziel się swoją historią”. Zobaczyć je będzie można w nowej siedzibie muzeum zrywu, a także w mediach społecznościowych placówki.

Nowa siedziba Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 zgodnie z planami powinna zostać otwarta w 2025 r. Gmach ma powstać na stokach wzgórza św. Wojciecha w Poznaniu. Aktualnie trwa zbiórka pamiątek, które wzbogacą ekspozycję muzealną.

Zbierane są przedmioty towarzyszące powstańcom na froncie i takie, które przedstawią tamtą epokę: fotografie, listy, pamiętniki, broń, sztućce czy sprzęt codziennego użytku – przekazała Joanna Wójcik z Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. Podkreśliła także, że pozwolą one stworzyć w nowym budynku muzeum klimat minionych czasów. Przyznała też, że zapoczątkowana trzy lata temu akcja przyniosła zaskakujące rezultaty.

Dzięki ofiarności darczyńców do Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości trafiło ponad 800 muzealiów. Dary w postaci fotografii, dokumentów rodzinnych, map, broni powstańczej, pocztówek i rycin będą wkrótce stanowić cenne uzupełnienie nowej ekspozycji Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 – powiedziała w wywiadzie dla PAP Wójcik.

Wśród pozyskanych skarbów kolekcji należy zaliczyć m.in. ofiarowane przez Krystynę Sławską pamiątki po jej dziadku, wybitnym poznańskim architekcie Rogerze Sławskim, i po jego żonie Walerii. Dar jego wnuczki to m.in. meble z początku XX w., w większości w stylu biedermeier, wykonane na prywatne zamówienie Rogera Sławskiego, a także pamiątki osobiste, w tym lustra, lichtarze, porcelana, sztućce, walizeczka podróżna, a także szal i rękawiczki Walerii – powiedziała Joanna Wójcik.

Część przekazanych przedmiotów będzie można obejrzeć w mediach społecznościowych Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości już w najbliższych tygodniach. Na przykład w tym tygodniu muzeum pochwaliło się częścią eksponatów przekazanych przez rodzinę Antoniego Knajdka – powstańca wielkopolskiego, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, malarza i fotografa. Rodzina Antoniego Knajdka przekazała muzeum w sumie 90 eksponatów.

Wśród nich znalazły się m.in. wspomnienia Antoniego, legitymacje, fotografie, odznaczenia i wyróżnienia, w tym przyznany Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Wielkopolski Krzyż Powstańczy oraz pismo o awansie do stopnia podporucznika. Oprócz przedmiotów związanych ze służbą wojskową istotną częścią zestawu są materiały odnoszące się do życia prywatnego: świadectwa szkolne i telegramy z lat 20. XX w. – podała Wójcik. W mediach społecznościowych zobaczyć można m.in. fragment notatnika rysunkowego Antoniego Knajdka z uwiecznionymi scenami powstańczymi.

Do początku 2022 r. w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 potrwa „Wystawa jednego eksponatu”. Przedstawia ona najciekawsze i najbardziej wartościowe obiekty wydobyte z magazynów muzealnych i nowe nabytki przekazane przez darczyńców w ramach zbiórki pamiątek. Natomiast co miesiąc w siedzibie Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 pokazywany jest jeden eksponat i jego wyjątkowa historia.

Źródło: dzieje.pl Fot.: wmn.poznan.pl

Maciej Polak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*