Antosia│ Recenzja

J. Nowak, Antosia

Temat Żołnierzy Niezłomnych jako zagadnienie badawcze jest bliski mojemu sercu. Cieszy mnie więc fakt, że na rynku wydawniczym pojawia się coraz więcej pozycji zajmujących się tą tematyką, od w pełni profesjonalnych opracowań historycznych po powieści. Jedną z książek o tym zagadnieniu jest „Antosia” autorstwa Jana Nowaka, która ukazała się nakładem wydawnictwa Novae Res.

Książka jest powieścią obyczajową osadzoną w realiach historycznych okresu II wojny światowej i czasów stalinowskich. W notce od Autora dowiadujemy się, że wydarzenia historyczne opisane w książce w rzeczywistości miały miejsce, a bohaterowie są wzorowani na żyjących ówcześnie ludziach. Czytelnik otrzymuje książkę, w której fikcja literacka sprawnie wplata się w historię naszego kraju.

Tytułowa Antosia to mieszkanka małej, spokojnej wsi Zamule. Pragnie ułożyć sobie życie z narzeczonym Jasiem. Wspólnie snują plany kupna domu i budowy warsztatu. Wszystkie to przekreśla wybuch II wojny światowej. Główna bohaterka musi zmierzyć się z nową sytuacją oraz stawić czoła innym przeciwnością w tych niełatwych czasach. W świecie gdzie miłość zderza się ze śmiercią, honor z podłością, a odwaga ze strachem, czytelnik mocno kibicuje Antosi i jej poczynaniom.

Książka „Antosia” to „historia kobiety niezłomnej”. To spojrzenie na mroczną część współczesnej historii Polski oczyma zwykłej kobiety. Świetna tematyka, idealnie wykreowani bohaterowie oraz ciekawe dialogi napędzające fabułę to elementy, które z pewnością zaliczam do mocnych stron powieści.

Wydawnictwo: Novae Res

Ocena recenzenta: 5/6

Paulina Ambrożak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*