Czołgi i pojazdy opancerzone. Ilustrowana encyklopedia | Recenzja

Czołgi i pojazdy opancerzone. Ilustrowana encyklopedia 

Wozy bojowe mają ponad 100-letnią tradycję. Ich idea, idea broni pancernej, zrodziła się na długo przed pojawieniem się pierwszych samochodów pancernych w 1914 roku. Wybuch i działania tzw. Wielkiej Wojny wymusiły postęp techniczny. Samochody pancerne nie radziły sobie z okopami i trudnymi terenami na froncie zachodnim. Postanowiono więc skonstruować pojazd gąsienicowy, opancerzony i uzbrojony, zdolny pokonywać przeszkody terenowe. Tak powstał czołg (pierwszy w Wielkiej Brytanii, po raz pierwszy użyty w boju w 1916 roku w bitwie nad Sommą – Mark I, jako wsparcie piechoty). Pierwsze czołgi były porażką, szybko się psuły, były powolne i Brytyjczycy szybko (za szybko) porzucili dalsze plany rozwoju czołgów; z ich problemami zmagali się jeszcze podczas II wojny światowej, nie mogąc skonstruować odpowiedniego silnika dla pojazdów.

Na rynku jest obecnie wiele, może nawet zbyt wiele „encyklopedii”, leksykonów i innych pozycji poświęconych pojazdom pancernym. Czołgi i pojazdy opancerzone. Ilustrowana encyklopedia to kolejna z nich. I choć, niestety, wiele jej brakuje, to jest na co zwrócić uwagę!

Oficyna wydawnicza Almapress wydała wiele pozycji dotyczących uzbrojenia i broni pancernej. Encyklopedia Chrisa Chanta, w porównaniu chociażby do Najsłynniejsze okręty liniowe i pancerniki. Ilustrowana historia Davida Rossa czy Najsłynniejsze samoloty bojowe. Ilustrowana historia Thomasa Newdicka, które są dobrymi pozycjami, wprowadza nieco świeżości. Zachęca bogata szata graficzna, wiele zdjęć, rysunków, przekrojów.

Autor robi przegląd najbardziej znanych pojazdów od I wojny światowej aż do dnia dzisiejszego. Mimo, że wprowadza rzadko spotykanie w większości tego typu pozycji na rynku informacje o pojazdach np. o kanadyjskich wozach bojowych, to jeśli chodzi o I i II wojnę światową, uwagę poświęca niestety tylko najsłynniejszym czołgom. Nie brakuje to oczywiście informacji o niemieckich Tygrysach (szczegółowy opis Pzkpfw. VI Tiger), Panterze, amerykańskich Shermanach czy brytyjskich Cromwellach. Wspomniane są też oczywiście sowieckie czołgi typu KW i IS. Niestety, brakuje nieco mniej znanych czołgów, np. z serii sowieckich BT można dowiedzieć się co nieco jedynie o czołgu BT-7. To jest zdecydowany minus encyklopedii. Oczywiście, pojazdy te są wspominane w innych, wydanych już znacznie wcześniej pozycjach, jednak ta jest encyklopedią i w moim mniemaniu nie powinno ich zabraknąć.

Autor jednak nadrabia braki – przedstawia również pojazdy z okresu zimnej wojny i współczesne. Tam wymienia więcej wozów bojowych, znacznie mniej znanych.

Oprócz szczegółowych opisów najważniejszych pojazdów pancernych, czytelnik może też przypomnieć sobie fakty o początkach broni pancernej, dowiedzieć się o rewolucyjnych przemianach w logistyce, czy o działaniach wojsk pancernych w poszczególnych regionach, np. w Wietnamie.

Ocena recenzenta: 4/5

Wydawnictwo: Almapress

Agnieszka Popiak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*