Przez weekend w irlandzkim domu aukcyjnym odbędzie się budząca wiele emocji aukcja. Podczas niej odbędzie się sprzedaż zabytkowych zabawek erotycznych z ery wiktoriańskiej.
Irlandzki dom aukcyjny „Matthews Auction Rooms” zajmuje się sprzedażą zarówno antyków, jak i dzieł sztuki. Na ten weekend przypada aukcja związana z zabytkowymi seks-zabawkami. O eksponacie nr 475 wypowiedział się sam Damien Matthews, właściciel domu aukcyjnego. Jak możemy przeczytać w opisie, nr 475 jest to antyczny towarzysz kobiety wykonany z kości słoniowej umiejscowiony na szkarłatnej podszewce w skórzanej tapicerowanej skrzyni z oszklonym panelem przednim. Damien Matthews powiedział: jest to piękny okaz pochodzący z jednej z anglo-irlandzkich rodzin. Członek owej rodziny znalazł go przez przypadek w jednej ze starych szuflad i umieścił na aukcji jak sam przyznał dla zabawy. Wierzymy, że kość słoniowa sięga 1840 roku. Pierwszym właścicielem była osoba, która w Indiach zastrzeliła słonia, po czym przyniosła kieł do domu. Mężczyzna wiele podróżował, a w latach 1899-1901 w Chinach walczył w tzw. powstaniu bokserów. I to właśnie w Chinach zmienił ów kieł w coś bardziej użytecznego.
Chińczycy byli bardzo znani ze swoich rzeźb wykonanych z kości słoniowej. Ów przedmiot był prezentem mężczyzny dla swojej kochającej żony. To była bardzo oświecona rodzina, a to był prezent od bardzo kochającego męża dla swojej ukochanej żony. Widać, że poziom szczegółów jest niesamowity, aż do odwzorowania fałdów skóry. Na przedmiocie zostało wyryte serduszko, które miało służyć jako pojemnik na kosmyk włosów ukochanego mężczyzny. Na tym serduszku miał również znajdować się palec kobiety podczas używania przedmiotu, aby ta mogła przypomnieć sobie o ukochanym mężczyźnie w czasie jego nieobecności. Chociaż sama zabawka została wykonana w Chinach, tak opakowanie zostało już wytworzone na specjalne zamówienie w Irlandii. Jak przyznaje Matthews, ów przedmiot to dla kolekcjonerów wielki raryta,s a tak unikatowe przedmioty do masażu nie często pojawiają się na aukcjach.
Orientacyjna cena tego jakże fascynującego kawałka historii społecznej wynosi 500-800 euro.
Fot: Domena Publiczna
Marcin Majchrzak