Archeolodzy rozpoczęli poszukiwania grobowca żony króla Tutanchamona, która była również jego… siostrą

Rozpoczęto prace wykopaliskowe w rejonie Doliny Królów, gdzie ma znajdować się grób żony faraona Tutanchamona, Anchesenamon. Była ona również jego przyrodnią siostrą. Po jego śmierci została żoną jego następcy, Aya.

16 stycznia 2018 roku, archeolog Zahi Hawass  ogłosił, że rozpoczęły się prace archeologiczne, które mają na celu znalezienie grobu żony faraona z XVIII dynastii, Tutanchamona. Archeolodzy pracują w miejscu zwanym Doliną Zachodnią lub Dolinie Małp, w pobliżu grobowca faraona Ay (1327-1323 p.n.e.), następcy króla Tutanchamona. Chociaż w Dolinie Zachodniej znaleziono kilka królewskich grobowców, większość znalazła się w części wschodniej Doliny Królów. W czasie poprzednich wykopalisk archeologicznych badacze zidentyfikowali w pobliżu grobowca Ay cztery pokłady fundamentów, które mogły znajdować się około 5 metrów pod powierzchnią.

W lipcu 2017 roku Hawass, który prowadzi wykopaliska, powiedział dla Live Science, że w tym rejonie znajduje się grób. Jesteśmy pewni, że jest tam grobowiec, ale nie wiemy na pewno, do kogo należy – powiedział. Później ostrzegł, że dopóki nie zostaną przeprowadzone wykopaliska, archeolodzy nie będą mieli pewności co do istnienia grobowca. Wszystko jest możliwe, dopóki tego nie odkryjemy, podał w tym miesiącu. Jeśli grób istnieje, mógłby należeć do Anchesenamon, przekazał Hawass. Była żoną Tutanchamona, ale wyszła za Aya niedługo po jego śmierci. Hawass i jego zespół uważają, że każdy nieodkryty grobowiec może należeć właśnie do niej. Nie wiadomo, kiedy Anchesenamon zmarła, jak umarła lub gdzie została pochowana. Faraon egipski czasami miał wiele żon, a grób Ay wspomina tylko inną żonę, która była kobietą o imieniu Tey. Wykopaliska, które są finansowane przez kanał Discovery, właśnie się rozpoczęły.

Zahi Hawass, to jeden z czołowych i najsłynniejszych egiptologów na świecie. Nie tylko poświęca się archeologii tego rejonu, ale także walczy o przywracanie zabytków egipskich z całego świata do Egiptu.

Źródło: livescience

Fot.: fotografia poglądowa (domena publiczna)

Hubert Nowak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*