Autentyczny grób Arystotelesa

Po 20 latach od odkrycia grobu Arystotelesa już wiadomo, że jest autentyczny. Został on znaleziony w antycznych ruinach na Chalkidiki już w 1996 roku.

Archeolodzy opisali swoje poszukiwania i wyniki badań w trzytomowym opracowaniu. Już niedługo ma ono zostać opublikowane. Już teraz jednak badacze poinformowali o wynikach swoich prac podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Salonikach na Uniwersytecie Arystotelesa. Zdaniem badaczy, filozof spoczął w grobowcu w kształcie podkowy z marmurową posadzką. Grobowiec znajdował się w centrum Stagiry, przez co miał charakter publiczny. Przed nim ustawiono ołtarz, a całość schowano pod wysoką na dziesięć metrów kopułą. Grobowiec został zniszczony przez Bizantyjczyków. Na jego miejscu zbudowano później kwadratową wieżę. Grecka telewizja Greek Reporter pokusiła się stworzyć komputerową symulację grobowca w 3D. Dzięki temu możemy zobaczyć, jak wyglądało miejsce spoczynku wielkiego filozofa.

https://www.youtube.com/watch?v=I_vxaAYqlLw

Arystoteles był uczniem Platona i nauczycielem Aleksandra Wielkiego. Założył słynną szkołę filozoficzną, dzięki której dla wielu stał się najważniejszym i najwybitniejszym filozofem wszech czasów. Arystoteles urodził się w Stagirze na Chlkidiki w 384 p.n.e, zaś zmarł w wieku 62 lat w Chalkis, ale jego prochy przeniesiono do Stagiry.

 Źródło: nowyzabytek.pl

Emilia Ostapowicz

 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*