Beztroska codzienność z czołgami w tle. Mieszkaniec Mokrzeszowa odkrył na starym strychu fotografie z II WŚ

Co mogą skrywać przez lata niesprzątane zakamarki? Jak przekonał się jeden z mieszkańców Mokrzeszowa bywa, że fascynujące skarby przeszłości. Porządkując strych odnalazł album pełen czarno-białych fotografii z okresu II wojny światowej. Nie wiadomo kto je zrobił, ale ich wartość jest nieprzeceniona, bowiem przedstawiają życie codzienne mieszkańców, a także żołnierzy na frontach całej Europy.

Dziecko bawiące się z psem, ludzie zbierający żniwa, pracujący przy swoich gospodarstwach, rozbite czołgi radzieckie i alianckie. Takie ujęcia w strasznych czasach jakimi była II wojna światowa zarejestrował aparat, którym zrobiono zdjęcia. Ich liczba sięga 600. Odkrywca przekazał je Żarowskiej Izbie Historycznej.

Są wśród nich zdjęcia z Mokrzeszowa, ale większość to kadry pokazujące jak wyglądała wojna. Są tu fotografie z kampanii wrześniowej, kampanii we Francji i ZSRR. Są też z Włoch-relacjonuje Bogdan Mucha z Żarowskiej Izby Historycznej.

Co ponadto skrywają jeszcze fotografie? Przykładowo Oleśnicę i obóz pracy, Służbę Pracy Rzeszy, do której zaciągano młodzież.

Kim był autor? Co dalej ze znaleziskiem?

Niewątpliwie dla historyków znalezione zdjęcia stanowią cenny materiał źródłowy. Nie były one dotychczas publikowane. Na pewno będą analizowane. Pierwszą kwestią, która pojawiła się wraz z odkryciem, to sprawa autorstwa. Kim był autor? Mimo, że zdjęcia przeleżały zakurzone w kącie przez kilkadziesiąt lat, to stosunkowo zachowały się w stanie dobrym. Na jednym z nich widnieje podpis niejakiego Waltera Schmidta. Prawdopodobnie to on utrwalił w kadrze minione wydarzenia. Aczkolwiek nie można wykluczyć, że autorów mogło być kilku. Często w kadrach widać niemieckich żołnierzy z różnych formacji i frontów. Być może to oni rejestrowali bieżącą dla nich tułaczkę po frontach. Kwestia ta będzie badana przez historyków, którzy z chęcią chcą dowiedzieć się jakie były losy autora bądź autorów po zakończeniu wojny.

Fotografie znajdziecie TUTAJ

Źródło i fotografia: Żarowska Izba Historyczna

Ewelina Kazienko

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*