Biblijny król Balak może okazać się postacią historyczną

Badacze z Uniwersytetu w Tel-Awiwie oraz Uniwersytetu w Lozannie zaproponowali nową interpretację częściowo nieczytelnej linii z Steli Meszy. Wynikałoby z niej, że biblijny król Balak istniał naprawdę.

Stela Meszy, znana też jako Kamień Moabitów, powstała w IX wieku przed naszą erą w Dibonie w dzisiejszej Jordanii. Opisuje ona bunt moabickiego króla Meszy przeciwko Izraelowi z perspektywy Moabitów. Jej tekst jest napisany w języku moabickim i zapisany alfabetem paleohebrajskim. Stela jest wykonana z bazaltu i mierzy 124 centymetry wysokości. Została odkryta w 1868 roku i obecnie jest przechowywana w Luwrze. Do dzisiaj zachowały się 34 linie tekstu, lecz nie wszystkie pełne. To właśnie te niekompletne linie najbardziej interesują badaczy.

Israel Finkelstein i Nadav Na’aman z Uniwersytetu w Tel-Awiwie oraz Thomas Romer z Uniwersytetu w Lozannie zainteresowali się częściowo nieczytelną 31. linią ze steli. Zaczyna się ona od głoski beth, po niej brakuje dwóch liter, a następnie zaczyna się nowe zdanie. Zdaniem badaczy w tym miejscu jest imię zaczynające się od beth i mające 3 spółgłoski. Choć pasuje przez to wiele imion, to ich zdaniem najbardziej prawdopodobny jest właśnie Balak. To imię pojawia się w Księdze Liczb (Lb 22-24). Król Balak miała rządzić królestwem położonym na południe od rzeki Arnon i próbować zawrzeć sojusz z Balaamem przeciwko Izraelitom. Z kolei stela wspomina o Horonaim, siedzibie króla Moabu, która pojawia się też w Biblii i leży właśnie na południe od Arnon.

Jeżeli doniesienia okażą się prawdziwe, to kolejny raz postać uważana za wyłącznie biblijną okaże się prawdziwa. Tak też było z Balaamem, który przed odkryciem inskrypcji z Dier Alla również był uznawany wyłącznie za postać z Pisma Świętego.

Źródła: kopalniawiedzy.pl, tandfonline.com

Bartłomiej Kmiecik

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*