Program wydarzeń październik 2014
Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20 w Warszawie
Zapraszamy do Domu Spotkań z Historią w październiku, przygotowaliśmy bogaty program: spotkania, pokazy filmowe, spacery, warsztaty historyczno-plastyczne. Zachęcamy do zwiedzania wystaw w DSH i naszej galerii plenerowej na skwerze im. ks. Twardowskiego. Na wszystkie wydarzenia i wystawy WSTĘP WOLNY.
Kontakt: Małgorzata Purzyńska, tel. 22 255 05 20, kom. 601 502 609;[email protected]; Kinga Sochacka, tel. 22 255 05 21, kom. 533 190 000 [email protected].
SPOTKANIA, POKAZY FILMOWE, SPACERY, WARSZTATY
1.10 (śr.), 18.00
„Spotkanie z książką” – Wspomnienia (niekoniecznie) dyplomatyczne
Spotkanie z byłym ambasadorem Polski w ZSRR i Rosji, znawcą problematyki wschodniej Stanisławem Cioskiem. W swoich wspomnieniach zdradza kulisy decyzji władz PRL-u, upadku systemu i powstania rządu Tadeusza Mazowieckiego. Opowiada również o wschodnim sąsiedzie Polski, o transformacji Związku Radzieckiego w Rosję i mentalności jej obywateli. Wspomnienia to nie tylko analiza bardziej i mniej poważnych szeroko rozumianych spraw wschodnich, ale również błyskotliwe anegdoty i mało znane kulisy znanych wydarzeń. Spotkanie poprowadzi dziennikarz Sławomir Popowski. Organizatorzy: Wydawnictwo Prószyński i S-ka , DSH.
3–5.10 (pt.- niedz.)
Być jak Jan Nowak
Rok 2014 został ogłoszony przez Senat Rokiem Jana Nowaka-Jeziorańskiego. W setną rocznicę urodzin legendarnego kuriera zapraszamy na weekendowy cykl wydarzeń przypominających tę niezwykłą postać – emisariusza Komendy AK i Rządu RP w Londynie, polityka, dziennikarza, długoletniego dyrektora Polskiej Sekcji Radia Wolna Europa, wielokrotnie odznaczanego najwyższymi orderami państwowymi.
W programie: 3.10 (pt.) 18.30 Pseudonim Jan Nowak – dokument (2004, 54’), reż. Jolanta Kessler-Chojecka; 4. 10 (sob.) 14.00–18.00 Mówi Radio Wolna Europa – instalacja dźwiękowa. 14.00 Opowieść o wolnej Europie – dokument (1995, 2 x 50’) , reż. Jolanta Kessler-Chojecka. 16.00–18.00 Tajne misje Nowaka – warsztaty historyczno-plastyczne dla dzieci; 5.10 (niedz.) 13.00 Powstanie ’44 Jana Nowaka – spacer. START: plac Powstańców Warszawy. 14.00–18.00 MówiRadio Wolna Europa – instalacja dźwiękowa. 13.30 Głos nadziei – dokument (2002, 58’), reż. Maciej J. Drygas; 14.30 Warszawa Jana Nowaka-Jeziorańskiego – dokument (2004, 52’), reż. Krzysztof Korwin-Piotrowski. 16.00 Cold Waves – dokument (2007, 108’), reż. Alexandru Solomon. 16.00–18.00 Kurier z Warszawy – warsztaty historyczno-plastyczne dla dzieci. Organizatorzy: Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności; Projekt Polska, Razem 89, DSH; partnerzy: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Kolegium Europy Wschodniej, Centrum Edukacji Obywatelskiej.
4, 11, 18, 25.10 (sob.), 12.00
„Moje miasto Warszawa”– warsztaty architektoniczno-varsavianistyczne Stowarzyszenia Masław
Zajęcia w cyklu mającym przybliżyć najmłodszym mieszkańcom stolicy jej architekturę i zabytki oraz uwrażliwić na estetykę przestrzeni publicznej.
4.10 – Moje podwórko – na przykładzie warszawskich podwórek oraz osiedli zastanowimy się, jakie elementy potrzebne są wokół domu czy bloku (place zabaw, zieleń, sklepy, przedszkola itd.) i zaprojektujemy własne podwórko.
11.10 – Czym różni się Ursynów od Pragi? – prześledzimy historię dzielnic i wspólnie pomyślimy, skąd wzięły się ich nazwy. Zastanowimy się, co powinno się znaleźć w każdej dzielnicy, aby życie w niej było komfortowe.
18.10 – Zaplanujmy sobie Warszawę – postaramy się odpowiedzieć na pytania: czym się różni miasto od wsi, co wyróżnia Warszawę, jako stolicę Polski, spośród innych miast, jakie są tu dodatkowe budynki, obiekty? Zbudujmy razem miasto naszych marzeń.
25.10 – Zieleń w moim mieście – opowiemy o tym, czym różnią się od siebie parki Pola Mokotowskie, Park Saski, Łazienki, Skaryszewski. Poznamy zabytkowe parki i ogrody w Warszawie. Przemienimy się w architektów krajobrazu – zaaranżujemy parki i skwery. Zapraszamy dzieci w wieku 6–10 lat wraz z rodzicami lub opiekunami. Wstęp bezpłatny. Obowiązują zapisy: [email protected]. Liczba miejsc ograniczona. Organizatorzy: Stowarzyszenie Masław (Tu było, tu stało), DSH.
7.10 (wt.), 18.00
„Spotkanie z książką” – Płacz po Warszawie. Powstanie Warszawskie 1944. Dzienniki. Świadectwa
Promocja książki wydanej przez Muzeum II Wojny Światowej, w której Powstanie Warszawskie oglądamy oczami kobiet. Czy można przez 63 dni żyć złudną nadzieją zwycięstwa, obserwując śmierć, doświadczając strachu i cierpienia? Czy bohaterstwo może iść w parze z tchórzostwem, a poświęcenie z egoizmem? Próbę odpowiedzi na te i inne pytania odnaleźć można w zamieszczonych w książce zapiskach kobiet, które przeżyły Powstanie Warszawskie. Z autorami opracowania – prof. Wiktorią Śliwowską i dr. Januszem Marszalcem – rozmawiać będzie dr hab. Piotr M. Majewski (zastępca dyrektora MIIWŚ). Organizatorzy: Muzeum II Wojny Światowej, DSH.
8.10 (śr.), 18.00
„Spotkanie z książką” – Czy bunt w PRL miał płeć?
Dyskusja wokół wydanej przez IPN książki Płeć buntu. Kobiety w oporze społecznym i opozycji w Polsce w latach 1944–1989 na tle porównawczym. Czy bunt w PRL miał płeć? Czy kobiety walczyły z komunizmem inaczej niż mężczyźni? Czy istniał kobiecy język protestu? Czy władza bała się kobiet? Na te pytania postarają się odpowiedzieć goście: dr Joanna Wawrzyniak, dr Adam Leszczyński oraz redaktorzy książki – Natalia Jarska i Jan Olaszek. Prowadzenie: Marek Zając. Organizatorzy: IPN, DSH.
9.10 (czw.), 19.00
„Spotkanie z książką” – „I have a dream” – Słowa zburzyły mury
Promocja najnowszej publikacji „Afryki Inaczej”. Fundacja, dzięki wsparciu ambasady USA w Warszawie oraz we współpracy z Ośrodkiem Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego, podjęła się zadania przetłumaczenia na język polski 13 najgłośniejszych wystąpień Martina Luthera Kinga. W spotkaniu wezmą udział pomysłodawca i redaktor książki, Paweł Średziński; redaktor naukowy, prof. dr Bohdan Szklarski oraz Mamadou Diouf („Afryka Inaczej”), Michał Lipszyc i Wojciech Waglewski (muzyk, artysta). Organizatorzy: Ambasada USA, Fundacja Afryka Inaczej, DSH.
11.10 (sob.), 16.00
„Narodziny i upadek włoskiego faszyzmu” – Hitler i Mussolini
Zapraszamy na pokaz filmu Hitler i Mussolini (2013, 117’, reż. Jean-Cristophe Rosé, Nicola Bertini, Paolo Mattera), dokumentu z serii „Wielka historia, Narodziny i upadek faszyzmu” zrealizowanej przez telewizję RAI 3. W pierwszej połowie XX wieku dwóch dyktatorów doprowadziło do jednej z największych katastrof w historii ludzkości –
II wojny światowej. Film opowiada koleje ich życia – zarówno publicznego, jak i prywatnego – od zdobycia władzy, poprzez upadek, do śmierci. Wprowadzenie do filmu: prof. Eugeniusz Cezary Król, filmoznawca i historyk z Instytutu Studiów Politycznych PAN. Organizatorzy: Włoski Instytut Kultury w Warszawie, DSH. Partner projektu RAI 3.
12.10 (niedz.), 16.00
„Kino, kawa i Warszawa” – To ja złodziej (Polska, 2000, 96’), reż. Jacek Bromski
Jajo ma 16 lat i smykałkę do elektroniki. Pracuje w warsztacie samochodowym na Pradze, a po godzinach kradnie radia samochodowe. Jego największym marzeniem jest dostanie się do gangu złodziei samochodów, któremu przewodzi Maks. Jojo przypadkiem dowiaduje się, że rosyjski biznesmen złożył Maksowi zamówienie na pewnego zielonego Jaguara. Chłopak postanawia sprzątnąć im łup sprzed nosa. Nie zdaje sobie sprawy, jakie to ryzyko… W filmie występują m.in. Janusz Gajos, Daniel Olbrychski, Kinga Preis, Jan Frycz, Krystyna Feldman. Plenery z prawobrzeżnej Warszawy sprzed ponad dekady pozwalają dostrzec, jak dynamicznie zmienia się miasto. Organizator: DSH.
12.10 (niedz.), 16.00
„Kino, kawa i Warszawa” warsztaty W co się bawił pradziadek? – warsztaty historyczno-plastyczne
Zapraszamy najmłodszych do zabaw z czasów pradziadków. Dzieci same ocenią, czy zabawy z początku ubiegłego wieku bardzo się różniły od dzisiejszych. Czy były ciekawsze? A może w niektóre nadal się bawią? Jak i czemu zabawy się zmieniają? Dzieci będą miały także okazję obejrzeć i pobawić się zabawkami z czasów dzieciństwa dziadków. Warsztaty są przeznaczone dla dzieci w wieku 4-12 lat. Zajęcia prowadzą edukatorzy DSH. Organizator: DSH.
14.10 (wt.), 18.00
„Spotkanie z książką” – Prawdziwa historia Ireny Sendlerowej
Promocja książki Anny Mieszkowskiej. Autorka głośnej biografii Ireny Sendlerowej prezentuje zweryfikowane fakty dotyczące życia bohaterki. Autorka mierzy się z legendą, nieprawdziwymi danymi i przemilczanymi faktami, pokazuje, jak pragnąc bohaterstwa w ludziach, nadinterpretujemy zapisy. A prawdziwa historia „Matki dzieci Holocaustu” okazuje się równie wielka, co tragiczna i bardzo ludzka. W prace nad książką włączyła się córka Ireny Sendlerowej, Janina Zgrzembska. W spotkaniu udział wezmą: autorka, Janina Zgrzembska i Dorota Koman (prowadzenie). Zaprezentujemy też dokumenty filmowe Zofii Kunert i Andrzeja Wolfa. Fragmenty książki przeczyta Sławomir Holland, na skrzypcach zagra Anna Środecka. Organizatorzy: Wydawnictwo Marginesy, DSH.
15.10 (śr.), 12.00 i 18.00
„Opowieści z Kresów” – Lwowski kwartet tekściarzy: Friedwald, Hescheles, Schlechter, Vogelfänger
W październiku mija 110. rocznica urodzin Emanuela Schlechtera (Szlechtera), autora wielu szlagierów XX-lecia międzywojennego i Henryka Vogelfängera, popularnego „Tońka” z Wesołej Lwowskiej Fali nadawanej na antenie Polskiego Radia Lwów. Stąd 89. spotkanie z cyklu „Opowieści z Kresów” Tomasz Kuba Kozłowski poświęci sylwetkom lwowskich tekściarzy o żydowskich korzeniach. W ramach prezentacji autor przypomni także postaci najpłodniejszego twórcy tekstów piosenek, popularnego do dzisiaj Mariana Hemara (wł. Jana Heschelesa) i zapomnianego przez współczesnych Zenona Friedwalda. Organizator: DSH.
17.10 (pt.), 18.00
„Kino Wolność – rewolucje ‘89: między dokumentem a metaforą” – Oddychaj
Na kolejnym spotkaniu z cyklu „Kino Wolność” zaprezentujemy bułgarski dokument Oddychaj w reżyserii Jurnego Żirowa (Bułgaria, 1988, 43’). Film porusza problem katastrofy ekologicznej w Bułgarii, która stała się bezpośrednią przyczyną protestów społecznych i jedną z przyczyn upadku Bułgarskiej Republiki Ludowej oraz wieloletnich rządów Todora Żiwkowa. Po projekcji zapraszamy na spotkanie z Borianą Semerdżijewą, działaczką bułgarskiej partii Ekogłasnost. Kopia filmu dzięki uprzejmości Bułgarskiego Instytutu Kultury. Prowadzenie: dr Sylwia Siedlecka (ISZiP UW). Projekt współfinansowany przez PISF. Organizator: DSH.
18.10 (sob.), 16.00
„Nakręcona historia” – Filmoteka DSH przedstawia
W weekendowym cyklu wyświetlamy filmy i kroniki związane z historią Warszawy oraz wystawami prezentowanymi w DSH i galerii plenerowej. W sobotnie popołudnie zaprezentujemy dwa filmy varsavianistów Krzysztofa Jaszczyńskiego i Ryszarda Mączewskiego, wyreżyserowane przez Andrzeja Kałuszkę: Przelot nad zdobytym miastem (2012, 22’) oraz Początek. Warszawa w pierwszych dniach okupacji (2012, 26’). Przypomnimy także sylwetkę ostatniego przedwojennego prezydenta Warszawy w dokumencie Edmunda Szaniawskiego Stefan Starzyński (1993,39’). Organizator: DSH.
19.10 (niedz.), 16.00
„Spojrzenie Ulissesa” – migracje w kinie środkowoeuropejskim – Legia Cudzoziemska
Zapraszamy na kolejne spotkanie w cyklu „Spojrzenie Ulissesa”. W programie pokaz filmu Legia Cudzoziemska (reż. Mircea Daneliuc, Rumunia, 2008, 97’). Aurel, Stelică i Mitu mogliby paść owce w wiosce w górach Rumunii. Ale zmieniły się czasy i mieszkańcy radzą sobie, jak mogą. Stelică jest policjantem, Aurel pracuje dla Maricela, który zajmuje się z rozbiórkami i skupem złomu, a pochodzący z Mołdawii Mitu służy w pobliskiej jednostce wojskowej. Przed filmem rozmowa z krytykiem filmowym, dziennikarzem „Polityki” Januszem Wróblewskim. Rozmowę poprowadzi Sylwia Siedlecka. Projekt realizowany w ramach programu „Uczenie się przez całe życie”, finansowanego przez Komisję Europejską. Organizator: DSH; partner spotkania: Rumuński Instytut Kultury.
21.10 (wt.), 18.00
„Spotkanie z książką” – Wybór Ireny
Spotkanie z Remigiuszem Grzelą, autorem Wyboru Ireny. Autor o bohaterce: „Irena Gelblum, urodzona w 1923 była brawurową łączniczką Żydowskiej Organizacji Bojowej (…). W 1949 roku stała się Ireną Conti, urodzoną najpierw w roku 1925, później 1938, bywało 1939. Nie mogła więc brać udziału w konspiracji i oporze. Później była dziennikarką Ireną Waniewicz, by w 1968 roku stać się Ireną Conti di Mauro, którą będę znał pod koniec jej życia, jako włoską poetkę i tłumaczkę z Sycylii mieszkającą w Warszawie (…). To książka o poszukiwaniu żydowskiej łączniczki w biografii włoskiej poetki. Podejmuję temat jej wyborów, za które płaciła całe życie. Wyboru, którego stała się więźniarką. Samozniszczenia, jakie podjęła”. Organizatorzy: PWN, DSH.
24.10 (pt.), 18.00
Legiony Polskie w Karpatach Wschodnich
W październiku 1914 roku dwa pułki formowanych w Galicji Zachodniej Legionów Polskich przerzucono na tereny północnych Węgier. Stąd rozpoczął się ich bojowy szlak prowadzący przez górskie przełęcze na Huculszczyznę i Pokucie, znaczony bitwami pod Nadwórną, Mołotkowem i Rafajłową. W 100-lecie walk toczonych przez polskich legionistów w Karpatach Wschodnich zapraszamy na spotkanie z dr. Janem Skłodowskim, fotografikiem, pisarzem, podróżnikiem, badaczem Kresów, od lat dokumentującym i popularyzującym karpacką epopeję Legionów. Prezentacja ilustrowana licznymi zdjęciami autora dotyczyć będzie także organizowanych obecnie na Ukrainie uroczystości rocznicowych. Organizator: DSH.
25.10 (sob.), 16.00
„Narodziny i upadek włoskiego faszyzmu” – Uwolnić Duce
Zapraszamy na kolejny pokaz filmu z serii WIELKA HISTORIA, NARODZINY I UPADEK FASZYZMU. Dokument opowiada o akcji sił specjalnych o kryptonimie Eiche (operacji „Dąb”), uwolnieniu Benito Mussoliniego z więzienia w Campo Imperatore we wrześniu 1943. Po 70 latach z nowych dokumentów wyłaniają się niepokojące pytania – przede wszystkim, czy ten, kto podjął brzemienną w skutkach decyzję o uwięzieniu Mussoliniego, mógł przypuszczać, że były wódz powoła do życia Republikę Salo, a państwo włoskie pochłonie wojna domowa? Spotkanie prowadzi prof. Eugeniusz Cezary Król. Organizatorzy: Włoski Instytut Kultury w Warszawie, DSH. Partner projektu RAI 3.
26.10 (niedz.), 12.00
3 x Warszawa: Miasto Gomułki
Zapraszamy na spacer towarzyszący albumowi John Vachon. 3 x Polska, czyli wędrówkę po stolicy ze zdjęć Vachona z lat 1956 i 1963. Sprawdzimy, jak zmieniła się stolica przez 7 lat rządów Gomułki: zobaczymy, jak szybko poszarzał Pałac Kultury, gdzie stawiano pierwsze uliczne słupki-patriotki obwieszone łańcuchami, ile było jeszcze w Warszawie ruin kamienic oraz wozów konnych. Policzymy też, ile metrów dzieli dziś dwa naziemne przejścia dla pieszych na ul. Marszałkowskiej, poznamy trendy w architekturze i urbanistyce lat gomułkowskich. Start: Obelisk południowy przy Pałacu Kultury (od strony Metra Centrum). Prowadzenie: Juliusz Lichwa. Organizator: DSH.
26.10 (niedz.), 16.00
„Kino, kawa i Warszawa” – Obrazki z życia (1975, 79’)
Film składa się z siedmiu dowcipnych nowelek obyczajowych, których scenariusze powstały na podstawie felietonów Jerzego Kibica (Urbana) drukowanych w „Kulisach”. Każda historia została wyreżyserowana przez innego reżysera, wówczas debiutanta (m. in. Agnieszkę Holland, Feliksa Falka). Wsparli ich znani aktorzy, wśród nich Wojciech Pszoniak jako niewierny mąż, czy Jan Himilsbach podający się za znanego pisarza. W skromnych epizodach dali nierzadko znakomite próbki swego talentu. W tle Warszawa lat 70. Organizator: DSH.
26.10 (niedz.), 16.00
„Kino, kawa i Warszawa” – Jacek i Agatka, czyli dobranocki dziadków– warsztaty historyczno-plastyczne
Zapraszamy najmłodszych na warsztaty o dobranockach ich rodziców i dziadków. Dzieci poznają najsłynniejszych bohaterów bajek z czasów PRL: Jacka i Agatkę, Gąskę Balbinkę, Baltazara Gąbkę i wielu innych. Dowiedzą się o różnych technikach animacji: kukiełkowej, poklatkowej, plastelinowej. Na koniec dzieci stworzą własną bajkę w wybranej przez siebie technice. Warsztaty są przeznaczone dla dzieci w wieku 4–12 lat. Zajęcia prowadzą edukatorzy DSH. Organizator: DSH.
28.10 (wt.), 18.00
W rytmie tanga
Mija 101 lat od dnia, w którym warszawska publiczność po raz pierwszy usłyszała brzmienie egzotycznego tanga. 28 października 1913 na scenie Teatru Nowości zatańczyli je wtedy Lucyna Messal z Józefem Redo. Pełne tajemnicy tango podbiło wówczas Warszawę i rozpoczęła się trwająca ponad sto lat polska fascynacja tym rytmem. Zapraszamy na niezwykłe spotkanie, w trakcie którego wspólnie wybierzemy się w muzyczną podróż do 1913 roku, a z gramofonowej płyty popłynie melodia legendarnego już Tango Argentina w wykonaniu orkiestry teatru Nowości. Prowadzenie: Sylwia Krukowska de Rubin (Fundacja Kulturo). Organizatorzy: Fundacja Kulturo, DSH.
29.10 (śr.), 18.00
Rosja czy Austria i Niemcy. Wybór sojusznika dla sprawy narodowej (1914/15)
W 100-lecie wybuchu I wojny światowej zapraszamy na debatę poświęconą kluczowym momentom sporu o wybór sojusznika, konfliktu wywołanego odmiennymi postawami Polaków wobec dążenia do niepodległości. W spotkaniu udział wezmą: prof. dr hab. Tomasz Nałęcz, prof. dr hab. Janusz Odziemkowski i prezes Ośrodka KARTA Zbigniew Gluza. Rozmowę poprowadzi red. Adam Leszczyński. Spotkanie zostanie zilustrowane archiwalnymi materiałami filmowymi. Partnerem debaty jest Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej. Organizatorzy: Ośrodek KARTA, DSH.
30.10 (czw.), 18.00
„Spotkanie z książką” – Druga bitwa o Monte Cassino i inne opowieści
Książka Druga bitwa o Monte Cassino i inne opowieści Aleksandry Ziółkowskiej-Boehm, to dziewięć opowieści opartych na wydarzeniach towarzyszących drugiej wojnie światowej, takich jak Powstanie Warszawskie, bitwa pod Monte Cassino, rzeź wołyńska. Autorka z dużą dozą empatii pokazuje losy swoich bohaterów. Są nimi osoby o znanych nazwiskach (Krystyna Wańkowiczówna, Zofia Korbońska, Janusz Brochwicz Lewiński „Gryf”, Marek Jaroszewicz, Zdzisław Starostecki), ale także zwykli ludzie, których wojna naznaczyła na zawsze: zabrała bliskich, zburzyła dom, pozostawiła na emigracji. Spotkanie poprowadzi Krzysztof Masłoń. Organizatorzy: Wydawnictwo Iskry, DSH.
31.10 (pt.), 18.00
Spotkanie z reżyserem Martinem Smithem i pokaz A Different World 1919–1943
Spotkanie z reżyserem Martinem Smithem, twórcą serii filmów The Struggles for Poland (Walka o Polskę) prezentującej XX-wieczną historię Polski od odzyskania niepodległości, poprzez międzywojnie, okres wojny i czasy komunizmu. Martin Smith od ponad trzydziestu lat tworzy filmy dokumentalne dla brytyjskiej i amerykańskiej telewizji, jest zdobywcą wielu nagród w tym nagrody EMMY. Pracował również na stanowisku Dyrektora Wystaw w Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie. W trakcie spotkania pokażemy jeden z odcinków The Struggles for Poland: A Different World 1919-1943 (reż. Raye Farr). Prowadzenie: dr Łukasz Jasina. Pod patronatem Jego Ekscelencji Stephena Mulla, Ambasadora USA. Organizatorzy: Muzeum Historii Polski, DSH.
E-KARTKA 1939 – codziennie w Twoim telefonie – zapraszamy do pobrania bezpłatnej aplikacji na smartfony E-KARTKA 1939, którą przygotowaliśmy wspólnie z Fundacją „Warszawa1939.pl” w 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej. To multimedialne kalendarium historyczne obejmuje 52 dni z życia miasta między 15 sierpnia a 5 października 1939, czyli ostatnią polską defiladą przed wybuchem wojny i niemiecką defiladą zwycięstwa. Użytkownicy aplikacji każdego dnia otrzymują krótkie informacje o życiu codziennym w stolicy, archiwalne zdjęcia i filmy. Przygotowana na systemy Android oraz iOS jest do pobrania ze sklepów Google Play i AppStore pod nazwą „e-kartka 1939”. Uzupełnieniem aplikacji jest portal www.wrzesien39.waw.pl. Dofinansowano ze środków MHP w ramach programu „Patriotyzm Jutra 2014”.
Ostry dyżur Historyczny – Fundacja Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii we współpracy z Domem Spotkań z Historią uruchamiają „Ostry dyżur historyczny”. Akcja skierowana jest do uczniów gimnazjów i liceów z Warszawy, którzy mają kłopot z historią: muszą nauczyć się do klasówki, do odpowiedzi, poprawić ocenę z kartkówki. Teraz to już nie problem – wystarczy zapisać się na spotkanie z naszym wykładowcą, który w każdą środę w godzinach 14.00–17.00 będzie dyżurować w DSH, tłumaczyć zawiłości i wyjaśniać problemy. Zgłoszenia na adres: [email protected].
Księgarnia XX wieku – w księgarni oferujemy ponad 2500 tytułów z historii XX wieku: albumy, wspomnienia, biografie, książki historyczne, reportaże, varsaviana, katalogi wystaw, pocztówki, filmy dokumentalne. Godziny otwarcia: wtorek–piątek: 10.00–20.00, sobota–niedziela: 11.00–20.00.
Café Karowa 20 – Nowa odsłona kawiarni w Domu Spotkań z Historią, a w niej poza aromatyczną kawą i herbatą ciasta domowej roboty, ciepłe przekąski. Kawiarnia zaprasza nie tylko publiczność DSH, ale również warszawiaków chcących przy kubku kawy porozmawiać z przyjaciółmi, poczytać książkę, czy połączyć się za pomocą darmowego Wi-Fi z Internetem. W połowie października pojawi się w naszej kawiarni specjalna oferta śniadaniowa i lunchowa. Impreza inaugurująca działalność kawiarni 10 października! Szczegóły wkrótce na profilu Kawiarnia Karowa 20 na Facebooku.
WYSTAWY
10.09–19.10.2014 – Wojenna Warszawa 1915–1918 pędzlem Hansa Kohlscheina
Wystawa obrazów Hansa Kohlscheina przygotowana z okazji setnej rocznicy I wojny światowej to zarazem pierwsza ekspozycja prac malarza w Warszawie i pierwsza wystawa malarstwa w DSH. Hans Kohlschein jako malarz wojenny spędził w Polsce niemal całą I wojnę światową, między rokiem 1915 a 1918 namalował w naszym kraju ponad 300 obrazów. Uwieczniał ważne wydarzenia polityczne, był również bacznym obserwatorem życia społecznego. Prezentowane na wystawie obrazy to swoisty reportaż z życia miasta czasu światowego konfliktu. Wystawa pod patronatem honorowym Jego Ekscelencji Rolfa Nikela, Ambasadora RFN. Organizatorzy: Archiwum Kohlscheina, DSH.
16.05–19.10.2014 – John Vachon. Trzy razy Polska
Wystawa zdjęć amerykańskiego fotografa Johna Vachona wykonanych w latach 1946, 1956 i 1963. Po raz pierwszy, na zlecenie rządu amerykańskiego, dokumentował pomoc udzielaną Polsce w ramach UNRRA. Zdjęcia z 1956, wykonane na zlecenie magazynu „Look”, ukazują nadal zniszczoną po wojnie Warszawę. Podczas kolejnego pobytu w Polsce fotograf wykonał serię kolorowych slajdów. Prawdopodobnie to jedne z nielicznych obrazów Warszawy z pierwszej połowy lat 60. zachowanych w kolorze. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organizatorzy: DSH, partner: Ambasada Stanów Zjednoczonych Ameryki. Wystawie towarzyszy album, który można kupić w naszej Księgarni XX wieku oraz w innych księgarniach.
23.10– 6.11.2014 DSH, 29.11–11.2014 skwer im. księdza Jana Twardowskiego
Rzeczpospolita ubezpieczonych. 80 lat ZUS (1934-2014)
Zakład Ubezpieczeń Społecznych powstał 24 października 1934 na mocy rozporządzenia Prezydenta RP Ignacego Mościckiego. Na jubileuszowej wystawie przedstawiono rozwój systemu ubezpieczeń społecznych na tle historii naszego kraju. Narrację wzbogacają zdjęcia, plakaty oraz cytaty z prasy, publikacji naukowych, wspomnień pracowników. Wystawa została przygotowana przez zespół ZUS: Magdalenę Lewandowską, Barbarę Owsiak, Marię Piotrowską, Olafa Rawskiego, Wojciecha Andrusiewicza, Jacka Dziekana, we współpracy z Ośrodkiem KARTA: Katarzyną Bułtowicz, Agnieszką Knyt, Anną Mieszczanek. Projekt graficzny: Klara Dendek. Organizatorzy: Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Ośrodek KARTA, DSH.
Od 5.06.2014, Pałac Prezydencki w Warszawie – Tadeusz Mazowiecki. Człowiek dialogu
Wystawa biograficzna poświęcona pierwszemu premierowi III RP, wybitnemu politykowi, ale także redaktorowi, intelektualiście, obrońcy praw człowieka. Poprzez liczne fotografie, a także fragmenty wspomnień, dokumentów i tekstów Tadeusza Mazowieckiego ukazujemy kolejne etapy jego drogi życiowej na tle powojennej historii Polski. Wystawa dostępna w dni otwarte w podziemiach Pałacu Prezydenckiego. Organizatorzy: Kancelaria Prezydenta, DSH.