Bitwy Wyklętych | Recenzja

Szymon Nowak, Bitwy Wyklętych 

Trzecia z kolei książka Szymona Nowaka o żołnierzach Wyklętych koncentruje się na najważniejszych bitwach polskiego podziemia niepodległościowego w latach 1944-1946. Poprzednie pozycje z serii Biblioteki Frondy („Oddziały Wyklętych” i „Dziewczyny Wyklęte”) okazały się historyczno-literackimi bestsellerami.

Książkę można nabyć w księgarni historycznej Wolum.pl – Bitwy Wyklętych 

Nowak omawia w swej nowej książce o Wyklętych następujące akcje zbrojne partyzanckich oddziałów: Surkonty (21.08.1944), Łowicz (08.03.1945), Skrobów (27.03.), Kuryłówka (6.05.), Las Stocki (24.05.), Pabianice (10.06.), Majkowice (08.07.), Kielce (4/5.08.), Sikory – Zaleś (8/9 sierpnia 1945), Miodusy Pokrzywne (18.08.), Radom (9.09.), Gajrowskie (16.02.1946), Radomsko – Graby (19/20.04.), Brzozowo-Antonie (28.04.), Czochanie-Góra (30.04.) i wreszcie Zwoleń (15.06.1946).

W sumie więc opisuje nam poetyckim, literackim stylem szesnaście bitew, potyczek i akcji na ubeckie kazamaty. W zakończeniu natomiast przedstawia jeszcze pokrótce historię ostatniego Wyklętego – niejakiego „Lalka”, który został zamordowany w Lublinie 21 października 1863 roku. Zatem aż do tego roku władza ludowa prześladowała i mordowała tych, którzy walczyli przeciwko niej z bronią w ręku, i którzy nigdy się nie ujawnili i nie liczyli na tzw. amnestię.

Autor prezentuje nam zatem w wyborze najważniejsze dokonania zbrojne podziemia antykomunistycznego. Znajdziemy bowiem w tym wachlarzu bitew i potyczek akcje obejmujące swoim zasięgiem tereny od Nowogródczyzny po Polskę centralną i Częstochowę, prowadzone przez wszystkie, najważniejsze zgrupowania podziemnej Polski – WiN, AK, NSZ i NOW.

Cenne jest również i to, że niejako „dociąga” te historie do współczesności, opisując za każdym razem dalsze (ostatnie) losy żołnierzy, z których przecież zaledwie garstka doczekała szczęśliwie wolnej Polski.

Niewątpliwym atutem wszystkich dotychczasowych książek Szymona Nowaka jest styl narracji. Nie są to przecież pozycje stricte historyczne, naukowe. Autor potrafi umiejętnie łączyć materiał źródłowy (przekaz historyczny, archiwalia, zdjęcia, mapy, raporty ubeckie itd.) z wartką, beletrystyczną opowieścią. Czyni to z jego książek pasjonujące lektury zarówno dla młodzieży, jak i osób starszych (także ze środowisk kombatanckich). Jego książki są bowiem nie tylko zrozumiałe dla każdego, ale i… sensacyjne. Trudne, bolesne, tragiczne sprawy, o których pisze podaje czytelnikowi obrazowo i barwnie. Kreuje tym samym zarówno narrację bohaterską, poniekąd panegiryczną, jak i opowieść o „zwykłych”, młodych chłopakach, którzy nie chcieli pogodzić się z nową, „sowiecką rzeczywistością”.

Pozostaje mi zatem zachęcić do lektury „Bitew Wyklętych” i mieć nadzieję, że nie jest to ostatnia książka tego młodego, aczkolwiek niezwykle utalentowanego literata i historyka.

Wydawnictwo „Fronda”

Ocena recenzenta: 5/6

Maciej Dęboróg-Bylczyński

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*