Budynek szczecińskiego Urzędu Miasta odkrył tajemnice sprzed lat

W trakcie remontu Urzędu Miasta w Szczecinie odkryto w ścianie zbiór dokumentów. Okazało się, że archiwalia należały do pierwszego Prezydenta Miasta Szczecina, Piotra Zaremby. Na dokumentach znajdziemy również odręczne komentarze ówczesnego włodarza miasta.

W szczecińskim urzędzie miasta doszło do niezwykle interesującego odkrycia. W trakcie remontu budowlańcy zdemontowali drewnianą boazerię w ścianie przylegającej do sali sesyjnej. Okazało się, że kryje ona szafę pełną teczek, dokumentów i innego rodzaju zapisków. Po głębszej analizie okazało się, że leżały tam co najmniej od lat 70. XX wieku.

Biegli już po wstępnym przyjrzeniu się archiwaliom stwierdzili, że pochodzą one z czasów tuż powojennych, przede wszystkim z okresu prezydentury Piotra Zaremby, pierwszego polskiego Prezydenta Miasta. Większość dokumentów okraszona jest prywatnymi, odręcznymi zapiskami prawdopodobnie właśnie byłego prezydenta.

Wśród najstarszych pozycji znajdziemy dokumenty z kwietnia 1945 roku, czyli zaraz po przejęciu miasta przez Armię Czerwoną i przyjeździe Piotra Zaremby. Ostatnie zapiski dotyczą lat 70. poprzedniego stulecia. Wśród ciekawszych dokumentów wymienić należy mapę z narady w Schwerinie z września 1945 roku ustalająca granicę polsko-niemiecką. W teczkach archiwalnych leżały również mapy pierwszych linii tramwajowych, które były uruchamiane w Szczecinie, a wśród nich karta tramwajowa prezydenta Zaremby.

Wśród dokumentów są takie banalne, jak chociażby sprawozdania Miejskiej Rady Narodowej czy przygotowania okręgów wyborczych, natomiast to jądro dotyczy zupełnych początków administracji polskiej. Po pobieżnym przejrzeniu tych akt podejrzewam, że to archiwum miało charakter półprywatny. Jest ono związane oczywiście z aktywnością urzędową i zawodową pana prezydenta, ale prywatna legitymacja tramwajowa świadczy o tym, że to były częściowo osobiste notatki i dokumenty – tak sprawę komentuje konserwator zabytków Michał Dębowski.

Większość dokumentów opatrzono zapiskami odręcznymi, prawdopodobnie samego prezydenta Zaremby. Wśród jest odręcznie zapisane polecenie przygotowania planu miasta z zaznaczeniem budynków zniszczonych w trakcie działań wojennych. Znajdziemy też akty nadania tytułu honorowego obywatela Szczecina generałowi Pawłowi Batowowi, szefowi sztabu wojsk państw Układu Warszawskiego,  „za wyzwolenie miasta z faszystowskich rąk”  czy Nikicie Chruszczowowi, „za utrzymanie pokoju na świecie”.

O odkryciu został już powiadomiony wojewódzki konserwator zabytków, który zdecyduje, co stanie się z odkrytym archiwum. Urzędnicy chcieliby odnalezione dokumenty zdigitalizować, by mieć do nich ułatwiony dostęp i uchronić oryginały przed uszkodzeniem.

Źródło: rmf24.pl

Fot. Facebook/Prezydent Szczecina

Maciej Polak

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*