Czeski Brzecław ujawnia swoją bogatą przeszłość

W czeskim Brzecławiu trwają prace remontowe zamku, przy których natrafiono na pozostałości wczesnośredniowiecznego muru z XI wieku. To już drugie wielkie odkrycie archeologów. Kilka miesięcy wcześniej nieopodal odkopali fragmenty prawie tysiącletniej łodzi.

Brzecław jest jednym z najstarszych miast na terenie dzisiejszych Czech. Wedle przekazów gród założył książę Brzetysław I Przemyślida (zm. 1055), stąd nazwa od jego imienia. Odkopane mury z okresu pierwszej połowy XI stulecia są w skali światowej rzadkim zjawiskiem. Podkreślił to uczestnik wykopalisk, archeolog Miroslav Dejmal z organizacji Archaia Brno. Dodał, że zachowały się fundamenty muru wykonane z drewna i gliny. Pierwotnie mur mógł mierzyć 8 metrów wysokości.

„Data, którą mamy teraz z wyników wstępnych testów, to rok 1041. To prowadzi nas do wniosku, że najprawdopodobniej został zbudowany przez Brzetysława, księcia Czech. Kiedy Morawy znalazły się pod jego zarządem, zainwestował on w zamki i forty, spacyfikował kraj i ostatecznie Morawy zostały włączone do czeskiego księstwa. Jeśli data 1041 jest prawidłowym szacunkiem, możemy z całą pewnością powiedzieć, że Brzetysław zbudował tu ufortyfikowaną osadę, o której już podejrzewaliśmy, ponieważ sama nazwa Brzecław pochodzi od imienia Brzetysław. ” – stwierdził Dejman.

Znalezisko niewątpliwie spowoduje przedłużenie w czasie remontu i pełnej rekonstrukcji dawnego zamku. Jednak władze miasta są zachwyceni lokalnym odkryciem.

Źródło: www.radio.cz/en
Fot. Igor Zehl

Ewelina Kazienko

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*