Czy będziemy mieli w Polsce szesnasty obiekt na liście UNESCO?

Zespół kopalni w Krzemionkach Opatowskich już wkrótce może się znaleźć na liście światowego dziedzictwa UNESCO.  Obecnie mamy w Polsce 15 miejsc wpisanych na tę listę.

Już pod koniec lat 90. były pierwsze głosy, że zespół neolitycznych kopalni krzemienia powinien się znaleźć na prestiżowej liście światowego dziedzictwa UNESCO. W 2016 roku Krzemionki Opatowskie oficjalnie zostały wymienione na liście informacyjnej UNESCO jako polski kandydat. Jednak dopiero 31 stycznia 2018 roku został zgłoszony przez Polskę wniosek pod nazwą: „Krzemionkowski region prehistorycznego górnictwa krzemienia pasiastego”. Wspomniany w tytule wniosku region obejmuje 4 miejsca. Poza Krzemionkami są to kopalnie „Borownia” i „Korycizna” oraz neolityczna osada na wzgórzu „Gawroniec” w Ćmielowie.

Obecnie wniosek jest oceniany. Całkiem możliwe, że decyzja w sprawie Krzemionek Opatowskich zostanie podjęta podczas 43. Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, która odbędzie się w dniach 30 czerwca – 10 lipca w Baku. Jeżeli decyzja byłaby pozytywna, to byłby to szesnasty obiekt na tej liście w Polsce.

Pochodzące z okresu neolitu kopalnie zostały odkryte w 1922 roku. W 1994 zostały zarządzeniem Prezydenta RP uznane za pomnik historii Polski. Obecnie na terenie kopalni oraz jej okolicy znajduje się rezerwat przyrody Krzemionki Opatowskie, który jest częścią Obszaru Chronionego Krajobrazu Doliny Kamiennej.

Źródła: life4style.pl, krzemionki.pl, wikipedia.org
Fot. Muzeum Krzemionki – K. Pęczalski

Bartłomiej Kmiecik

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*