Pojawił się pomysł odbudowy zamku bydgoskiego

Maria Wasiak, wiceprezydent Bydgoszczy, a także przedstawiciele tamtejszej uczelni, imienia inicjatora budowy zamku, Kazimierza Wielkiego, działacze lokalni oraz radni popierają pomysł na odbudowę zamku w Bydgoszczy. Sprawa dla wielu jest kontrowersyjna.

Temat dzieli bydgoszczan, jedni odwołują się do względów estetycznych, nie chcąc tworzyć sztucznie historycznego elementu miasta, sprzeciwiają mu się także z racji historycznych, powołując się na to, że nie wiadomo jak wyglądał zamek bydgoski i, że nie można bazować na historycznych rycinach, nieoddających wiernie bryły obiektu. Poza tym, w obecnej formie miasta może być problem ze… znalezieniem miejsca, bowiem budowa zamku w jego pierwotnej formie, z fosami (aż dwoma, jak ustalono, a także wałem obronnym) wymagałaby głębokiej ingerencji w budynki stojące wokół wzgórza, gdzie miałby powstać. Inni natomiast uważają, że to słuszna idea, mająca na celu uatrakcyjnić miasto pod względem turystycznym i edukacyjnym, zachęcając i przybliżając bydgoszczanom  młodym i starym wielowiekową tradycję i historię miasta.

Niezależnie od opinii na temat odbudowy i tego czy powstanie czy nie, warto przypomnieć jego historię. Zbudowano go w miejscu grodu bydgoskiego w 1346 roku, za czasów rządów króla Kazimierza Wielkiego. Był tymczasową siedzibą dla szeregu władców Polskich, najdłużej dla takich postaci jak Kazimierz Jagiellończyk, czy Stefan Batory. W czasie potopu szwedzkiego, w roku 1656  podczas szturmu sił polskich wysadzono zajęty przez Szwedów zamek w powietrze niszcząc znaczną jego część. Od tamtej pory popadał w ruinę, aż do końca XIX wieku, a rozebrany w celu uzyskania cegieł, uległ całkowitemu zniszczeniu.

Po pracach archeologicznych prowadzonych od 1880 roku, aż do czasów współczesnych miastu Bydgoszczy pozostały tylko pojedyncze pamiątki i artefakty po tej historycznej budowli. 

W 2008 roku znaleziono fragment narożnika zamku, który pozwolił wysnuć nowe przypuszczenia na temat jego faktycznej lokacji i wyglądu. Pojawiają się głosy, że jeśli nie cały obiekt, to chociaż jego narożny fragment  mógłby zostać odrestaurowany.

Źródła: pomorska.pl
Fot. Wikimedia Commons

Bartłomiej Małczyński

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*