Doskonale zachowana kaplica odkryta w tureckim monasterze Sumela

Kaplica dostępna jedynie poprzez ukryte przejście została odkryta podczas grudniowych prac restauracyjnych historycznego monasteru Sumela w północnej części prowincji Trabzon, leżącej nad Morzem Czarnym. Prowadzący renowacje określają jej stan jako doskonały.

Prace renowacyjne w prawosławnym monasterze poświęconym Dziewicy Maryi zostały rozpoczęte 2 lata temu i zakończyły się niezwykłym okryciem. Kaplica posiada różnorodne freski, przedstawiające niebo i piekło oraz śmierć i życie.

Dyrektor ds. Kultury i Turystyki prowincji Trabzon powiedział, że odwiedzających będą czekać niespodzianki po tym, jak wszystkie prace renowacyjne zostaną zakończone. Odwiedzający będą mieć możliwość zobaczenia czegoś, co nigdy wcześniej nie było dostępne – podkreślał znaczenie odkrycia, dodając, że wszystkie technologiczne rozwiązania zostaną zastosowane podczas restauracji, aby uniknąć błędów z przeszłości.

Z kolei włodarz miasta Maçka Koray Koçhan powiedział, że kaplica będzie dostępna dla turystów, którzy będą wspinać się do sekretnego przejścia przez korytarze i używać drewnianych schodów, aby dostać się do niej.

Początki słynnego klasztoru datowane są na XIII wiek, a do jego świetności przyczynili się przedstawiciele bizantyjskiej dynastii Komnenów, władców Cesarstwa Trapezuntu, a także sułtanowie Imperium Osmańskiego, potwierdzający przywileje uzyskane w okresie bizantyjskim. Głównym obiektem kultu w klasztorze jest słynna ikona Matki Bożej, a sam klasztor określany jest jako Monte Cassino Wschodu.

Budowla położona jest nieopodal miasta Maçka w malowniczym otoczeniu Gór Pontyjskich, na wysokości 1200 m.n.p.m.

Zgodnie z informacją Agencji Prasowej Doğan, prace mające na celu dostosowanie kaplicy dla odwiedzających zostały zainicjowane zaraz po jej okryciu w grudniu. Lokalne władze oczekują wzrostu liczby odwiedzających słynny monaster w związku z niedawnym odkryciem dodatkowej atrakcji w jego obrębie.

Źródło: dailysabah

Fot.: Widok na Monaster Samula w Turcji

Rafał Gajdosz

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*