Doświadczenia i pamięć transformacji. Lata 1989-91 w perspektywie historii mówionej

Serdecznie zapraszamy na kolejną edycję GENEALOGII PAMIĘCI pt: „Doświadczenia i pamięć transformacji. Lata 1989-91 w perspektywie historii mówionej”.

W tym roku konferencja odbywa się w BUWie, w dniach 6-8 listopada 2014 jest poświęcona pamięci o doświadczeniu transformacji 

w krajach postsocjalistycznych. Kilkudziesięciu historyków, socjologów i antropologów z ponad 20 krajów  dyskutować będzie o  tym 

co łączy i dzieli pamięć okresu przemian demokratycznych lat 1989-91 w Europie Środkowo-Wschodniej, ze szczególnym uwzględnieniem kontekstu wydarzeń w Polsce, Niemczech, Rosji, Czechach, krajach bałtyckich, w byłej Jugosławii, a także na Węgrzech czy Ukrainie.

Pytania jakie będą postawione podczas konferencji: 

  • Jakie oczekiwania wiązano z okresem 1989-91? Które z nich udało się zrealizować? Kto i dlaczego czuje się rozczarowany?
  • Jak różne grupy społeczne, zawodowe, rozmaite środowiska i wspólnoty pamiętają i oceniają ten okres ?
  • Jak zmieniły się dominujące narracje o latach 1989-91 w polityce i kulturze w przestrzeni lokalnej, narodowej i międzynarodowej?

Pierwszego dnia konferencji wystąpienia wprowadzające wygłoszą James V. Werstch (Washington University in St. Louis) oraz Michael Bernhard (University of Florida) i Jan Kubik (Rutgers University). Dwa z konferencyjnych paneli poświęcone będą refleksji nad przeszłością, teraźniejszością i przyszłością historii mówionej w Europie Środkowej i Wschodniej. Uczestniczyć w nich będą uznani badacze reprezentujący zachodnio- i wschodnioeuropejską szkołę oral history, m.in. Lutz Niethammer (Imre Kertész Kolleg Jena), Alexander von Plato (Fern Universität Hagen), Luisa Passerini (European University Institute) czy Irina Sherbakova (Memoriał).

Szczegóły znajdują się na stronie projektu www.genealogies.enrs.eu

 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*