Dramat królowej | Recenzja

R. H. Benson, Dramat Królowej. Powieść o Marii Tudor  

Niezwykle wciągająca powieść historyczna autorstwa Roberta Bensona opowiada o angielskiej królowej, Marii Tudor. W znakomitej narracji autor stara się przybliżyć czytelnikowi troski oraz problemy z jakimi musiała zmierzyć się władczyni. Ukazując ludzką twarz Marii Benson stara się obalić negatywne opinie na temat królowej, nazywanej „Krwawą Mary”. Dramat Królowej. Powieść o Marii Tudor jest to pozycja obowiązkowa, nie tylko dla wielbicieli powieści historycznych, ale również dla zainteresowanych historią Anglii w XVI w.

Autor powieści Robert H. Benson był synem arcybiskupa Canterbury, Edwarda White’ a  Bensona. W 1903 r. przyjął święcenia kapłańskie, jako duchowny Kościoła Katolickiego. Jest autorem znanym z dzieł o charakterze teologicznym. Pisał również powieści historyczne oraz fantastyczne, w których poruszał najistotniejsze dla człowieka zagadnienie duchowe.

Akacja dzieła toczy się w szesnastowiecznej Anglii w momencie kryzysu religijnego, który obecny jest również w innych krajach europejskich. Prekursorem zmian w Kościele stał się Marcin Luter, który postanowił w 1517 r. przedstawić swoje tezy, dążące do zmiany w łonie wspólnoty kościelnej. W Anglii odstąpienie od katolicyzmu jest związane z osobą króla Henryka VIII Tudora, który postanowił wypowiedzieć posłuszeństwo papieżowi, gdy ten nie uznał kolejnego małżeństwa monarchy. W odpowiedzi na działania głowy Kościoła Katolickiego, Henryk VIII postanowił w latach 30 XVI w. zerwać z Rzymem. Wystąpienie przeciwko władzy papieża miało początkowo charakter bardziej polityczny, niż religijny. Zaostrzyło to jednak sytuację między Katolikami, a zwolennikami kształtującego się Kościoła anglikańskiego. Panowanie Marii Tudor w latach 1553-1558 było ostatnią próbą przywrócenia jedności z Rzymem. Ostatecznie drogi te rozeszły się podczas panowania Elżbiety I w latach 1558-1603.

Benson w swojej powieści historycznej zręcznie przedstawia ówczesną sytuację polityczną na dworze angielskim, podczas panowania Marii Tudor.  Bogactwo szczegółów, opisów sprawia, że czytelnik jest wstanie przenieść się do szesnastowiecznej Anglii. Autor stara się także przedstawić Marię z innej perspektywy, nie tylko jako władczynię, ale także kobietę, którą targają emocję oraz namiętności. Z opisu wyłania się smutny obraz władczyni, jako osoby potrzebującej miłości, zrozumienia, ale także cierpiącej z powodu samotności. Autor książki stara się przełamać tę negatywną opinię krążącą na temat Marii, nazywanej „Krwawą Mary”.  Znakomity styl pisarski Bensonsa nadaje powieści klimat i powoduje, że czytelnik jest ciekaw co będzie dalej, co pojawi się na następnych częściach książki.

Sama konstrukcja pracy wydaje się być bardzo przemyślana i odpowiednia. Powieść jest podzielona na trzy księgi, które są podzielone na rozdziały. Styl autora nie budzi żadnych zastrzeżeń, jest przyjemny w odbiorze oraz przystępny dla czytelnika. Polskie tłumaczenie także nie budzi zastrzeżeń.

Podsumowując pozycja ta jest obowiązkowa nie tylko dla fanów powieści historycznych, ale także dla każdego zainteresowanego historią szesnastowiecznej Anglii, zwłaszcza rządów Marii Tudor.

Wydawnictwo: AA

Ocena recenzenta 6/6

Marcin Zawadzki

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*