Ruch harcerski w Polsce w latach 1980 – 1989 oraz Ignacy Płonka i jego system zastępowy
Krakowskiej Oficynie Wydawniczej ,,Impuls” należą się wielkie podziękowania. Za sprawą serii ,,Przywrócić Pamięć” popularyzuje historię tak ważnego dla Polski – jej historii i teraźniejszości – ruchu harcerskiego. Książka harcmistrzyni Katarzyny Marszałek ,,Ruch harcerski w latach 1980 – 1989. Wybór źródeł do dziejów ruchu harcerskiego w Polsce” została opublikowana w tej serii właśnie. Nakładem Oficyny Wydawniczej ,,Impuls” wyszła też książka Mariana Miszczuka – zatytułowana ,,Ignacy Płonka i jego system zastępowy”.
Takie książki jak te wydane w serii ,,Przywrócić Pamięć” to świetna pozycja dla i badaczy, i zawodowych historyków. Napisane zostały przez osoby zawodowo związane z historią harcerstwa. Katarzyna Marszałek jest – jako się (wyżej) rzekło – harcmistrzynią, a ponadto doktorem nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki. Marian Miszczuk to ekonomista i historyk, stypendysta Cambridge University. Pozycja pióra Katarzyny Marszałek zawiera zbiór źródeł do historii polskiego ruchu skautowego z okresu ostatnich dziewięciu lat Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Dzieło Mariana Miszczuka jest przede wszystkim biografią twórcy polskiej wersji systemu zastępowego – temu poświęcona jest pierwsza część książki. W części drugiej – podpisanej jako aneks – zawarto tekst samego Ignacego Płonki, który wyszedł drukiem na łamach pisma ,,Skaut” w 1943 roku.
Powtórzę to, co już mówiłam przy okazji recenzowania innych książek wydanych w serii ,,Przywrócić pamięć”: przyklaskuję takim inicjatywom, jak publikacja tych dzieł. Nie tylko wspiera się pracę historyków zajmujących się historią harcerstwa, ale też – a może przede wszystkim – rozpowszechnia się wiedzę o dziejach ruchu skautowego. Gdyby nie ruch stworzony przez generała Roberta Baden – Powella, a przeniesiony na grunt polski przez Andrzeja Małkowskiego i Olgę Drahonowską – Małkowską, być może wiele zjawisk w historii Polski by nie zaistniało. Słysząc: „harcerstwo” często myślimy o dwóch bodaj najbardziej znanych jednostkach biorących udział w walkach Powstania Warszawskiego – o batalionach ,,Zośka” i ,,Parasol” – inną rzeczą, która nasuwa nam się wówczas na myśl, jest książka ,,Kamienie na szaniec”. Ale harcerstwo to nie tylko ,,Zośka” i ,,Parasol”, harcerstwo to nie tylko ,,Kamienie na szaniec”. To także cały zbiór innych postaci, mniej znanych sytuacji, miejsc (na pewno wśród nich są i takie, które jeszcze czekają na odkrycie). Na karcie tej recenzji – raz jeszcze szczerze winszuję pomysłodawcom serii książek ,,Przywrócić pamięć”. Składam serdeczne życzenia dalszych sukcesów i gratuluję tych już odniesionych. Wyrażam chęć zapoznania się z pozostałymi pozycjami o harcerstwie wydanymi nakładem Oficyny Wydawniczej ,,Impuls”. I osobiście uważam, że szkolna ,,6” to jak najbardziej zasłużona ocena.
Wydawnictwo: Impuls
Ocena recenzenta: 6/6
Helena Sarna