Duńscy archeolodzy odnaleźli najstarszy kościół w Kopenhadze

Trwające od dwóch miesięcy badania archeologiczne w duńskiej stolicy, od pierwszych dni zaczęły przynosić zaskakujące efekty. W sercu dzisiejszej stolicy odnaleziono cmentarz szkieletowy, oraz fundamenty kamiennej świątyni. Wstępne badania sugerują, że zarówno budowla jak i nekropolia mogły zostać założone przed rokiem tysięcznym.

Rozpoczęte w lutym badania archeologiczne na Placu Ratuszowym w Kopenhadze, już wtedy przyniosły pierwsze niespodziewane odkrycia. Ukrywane przed opinią publiczną badania pozwoliły na wydobycie 20 szkieletów, odnośnie których badacze wysnuli hipotezę, iż mogą to być szczątki osób żyjących w stolicy tysiąc lat temu.

Trwające od tamtej pory badania wykazały w ostatnich dniach na Placu Ratuszowym fundamenty konstrukcji, która najprawdopodobniej była pierwszym murowanym kościołem dzisiejszej stolicy Danii. Jeśli uda się to całkowicie potwierdzić, uzyskamy pewność, że już u progu państwowości Duńskiej Kopenhaga była uznanym miastem i zarazem dowodem kończącym dyskusję dotyczącą momentu założenia miasta. Archeolodzy potwierdzają, że samo odnalezione cmentarzysko jeszcze nie świadczy o istnieniu w tym miejscu miasta, ponieważ na terenach skandynawskich stosunkowo często można odnaleźć niewielkie cmentarzyska zakładane na polach lub w pobliżu torfowisk. Zaznaczają jednak, że w tym czasie żadne duże miasto nie mogło istnieć bez kościoła, jak i żaden kościół nie mógł funkcjonować bez miasta. O znaczeniu samej lokacji ma świadczyć materiał, z którego wzniesiono świątynię, czyli kamień.

Jeśli uda się potwierdzić znaczenie znalezisk, to wtedy okaże się, że Kopenhaga była dużo ważniejszym ośrodkiem niż wioską rybacką sąsiadującą z Roskilde, jak sądzono do tej pory.

Źródło: cphpost.dk

Fot.: Museum of Copenhagen

Łukasz Nowok

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*