Dywizjon 303 mknie brytyjskimi drogami… na tirze

 

Podczas pełnienia jednej ze swoich służb brytyjscy funkcjonariusze zauważyli niecodziennie ozdobionego TIR-a. Biała ciężarówka przemierzająca szosy na Wyspach była przyozdobiona w malowidła przedstawiające starcia lotniczego Dywizjon 303 podczas walk o Anglię w roku 1940.

Ten wspaniały hołd dla bohaterskiej postawy polskich pilotów podczas II Wojny Światowej uwiecznili policjanci z hrabstwa Kent podczas rutynowych czynności służbowych. Oficerowie postanowili podzielić się zdjęciami, wrzucając je na Twittera.  Właścicielem ciężarówki jest polska firma ,,Repiński Transport i Spedycja”. Starcia z powietrznych potyczek między polskim dywizjonem, a niemieckim Luftwaffe są zamieszczone na naczepie i kabinie kierowcy. Na samochodzie narysowane są również dwie skrzyżowane kosy, które są symbolem jednostki, przywołującej w pamięci udział kosynierów w wojskach Tadeusza Kościuszki. Wszystkie obrazy i symbole są wymalowane na białym tle, co dodatkowo potęguje artystyczny efekt i dowodzi niezwykłemu talentowi jego twórcy. W zachwyt popadli nie tylko brytyjscy oficerowie, lecz także internauci, którzy słusznie podkreślają piękny hołd jaki został złożony w ten sposób naszym lotnikom, którzy swoją odwagą i bohaterstwem dzielnie stawiali czoła niemieckim pilotom. Właściciel firmy, do której należy ciężarówka podkreśla cel upamiętnienia postawy naszych żołnierzy w bitwie o Anglię.

Polskie dywizjony lotnicze biorące udział w bitwie o Anglię, jaka rozegrała się między 10 lipca a 31 października 1940 roku, liczyły 145 żołnierzy. Straty, jakie zadali lotnicy z czterech rodzimych jednostek bojowych wynosiły 12% ubytków Luftwaffe. Dywizjon 303 im. Tadeusza Kościuszki został uznany za najlepszą tego typu formację w całej bitwie o Anglię.

Nigdy w dziedzinie ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym.  Te słowa Winstona Churchilla, brytyjskiego premiera z czasów II wojny światowej, wypowiedziane pod adresem naszych pilotów, w pełni oddają prawdę o dokonaniach Polaków, którzy walczyli za Wielką Brytanię, broniąc jej imperium podczas podniebnych starć z niemieckimi Messerschmittami. I chociaż, niestety, różnie z tą pamięcią przez wszystkie powojenne lata bywało, to należy się cieszyć  oddolną inicjatywą, która ma na celu upamiętnienie naszych bohaterów narodowych w niecodzienny sposób.

Źródła: wmeritum.pl, fakt.pl, tvp.info, niezależna.pl, polsatnews.pl, wp.pl, prawdaobiektywna.pl,

Fot.: twitter.com, Wikimedia Commons

Autor: Michał Machynia

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*