Kopalnie w sztuce

Tragiczny wyciek wody w wielickiej kopalni, tajemnicze kopalniane wnętrza pokazane realistycznie i z pewną dozą fantazji, radosne święta górnicze, ciężka praca pod ziemią, ale także turyści zwiedzający kopalnie to tylko niektóre z wątków prezentowanych na wystawie „Górnictwo w sztuce – sztuka w górnictwie” w Zamku Żupnym w Wieliczce.

28 maja (środa) o godz. 18.00 oprowadzą po niej autorzy.

Wystawa „Górnictwo w sztuce – sztuka w górnictwie”, zorganizowana przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, przedstawia kopalnie  widziane oczami dwóch grup artystów, profesjonalnych m.in:  Ferdynanda Olesińskiego, Jacka Malczewskiego, Piotra Stachiewicza czy Jerzego Dudy-Gracza oraz  amatorów m.in. Pawła Wróbla, Erwina Sówki, Ewalda Gawlika czy Władysława Lucińskiego.

Warto zwrócić uwagę na obrazy Aleksandra Gryglewskiego, których powstanie wiąże się z tragicznym wyciekiem wody w wielickiej kopalni w 1868 r. Redakcje czasopism „Kłosy” i „Tygodnik Ilustrowany” wysłały go do Wieliczki w celu wykonania na miejscu rysunków do grafik ilustrujących artykuł o tym wydarzeniu. Szkice malarza zachowały się do dzisiaj w zbiorach Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka i w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wielicka kopalnia soli i bezpośredni kontakt z tragedią musiały wywrzeć na artyście duże wrażenie, skoro namalował także dwa obrazy olejne.

Wyjątkowe  jest spojrzenie artystów amatorów na kopalnie, w których przecież pracują. Ich obrazy i rzeźby są pełne emocji a podziemia okazują się miejscami przyjaznymi. Niektóre z prac dokumentują  z ogromną dokładnością wnętrza kopalni, sprzęt górniczy i pracujących ludzi. Akcentują wartości i religijność górników, której przejawem jest kult patronek  św. Barbary i św. Kingi.

Wystawę  „Górnictwo w sztuce – sztuka w górnictwie”, można oglądać do 15 czerwca 2014 r. w Zamku Żupnym w Wieliczce.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*