Dzień kobiet z historią – Kobiety i wojna

DZIEŃ KOBIET Z HISTORIĄ

KOBIETY i WOJNA

3 marca 2015, 18:00

Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20, wstęp wolny

I wojna światowa zmieniła mapę świata i stała się katalizatorem emancypacji. Jej wybuch zbiegł się z walką kobiet o równe prawa, szczególnie o prawo głosu. Kobiety wyszły z domu, podjęły pracę, ruszyły na front. 

Na ziemiach polskich emancypacja zaczęła się wcześniej: kobiety brały udział we wszystkich powstaniach narodowych i kolejnych wojnach. Przypomnijmy sylwetki i nazwiska niezwykłych kobiet (Aleksandry Szczerbińskiej, Aleksandry Zagórskiej, Wandy Gertz, Zofii Plewińskiej, Ludmiły Modzelewskiej, generał Marii Wittek, generał Elżbiety Zawackiej) i zastanowimy się czy kobiety w wojsku są potrzebne? Czy kobieta mogłaby zostać w Polsce zwierzchnikiem sił zbrojnych, ministra obrony?

Kurierki, łączniczki, sanitariuszki, żołnierki – znane ze wszystkich frontów. Kobiety w czasie I wojny Światowej można było spotkać wszędzie: w fabrykach – wyrabiające broń, dostarczające i przemycające broń na front, w żeńskich oddziałach strzeleckich, w służbach wywiadowczych, w szeregach kawalerii, artylerii, służbie sanitarnej, intendenturze, w działaniach bojowych.

O sukcesach i pułapkach „wojennej” emancypacji porozmawiamy z dr Katarzyną Sierakowską i dr Anna Nowakowską-Wierzchoś. Dyskusje poprowadzi Anna Czerwińska (Wirtualne Muzeum Historii Kobiet, Fundacja na rzecz Równości i Emancypacji STER)

dr Katarzyna Sierakowska – pracuje w IH PAN, sekretarz Komisji Historii Kobiet , wykładowczyni na podyplomowych studiach varsavianistycznych przy IH UW oraz na gender studies przy IBL PAN.Autorka i redaktorka wielu publikacji i książek.

dr Anna Nowakowska-Wierzchoś – historyczka, archiwistka. Autorka książki „Wanda Gertz. Opowieść o kobiecie żołnierzu” (Kraków, 2009) oraz artykułów naukowych i popularnych poświęconych aktywności społecznej i politycznej Polek w kraju i na emigracji, a także edycji tekstów źródłowych. Współtwórczyni Feministycznego Salonu Historycznego.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*