Dzień Zwycięstwa na antenie National Geographic

Z okazji Narodowego Dnia Zwycięstwa National Geographic Channel zaprezentuje szereg programów dokumentalnych poświęconych II wojnie światowej. Wyselekcjonowane produkcje będzie można zobaczyć na antenie stacji przez trzy dni. Wśród nich szczególnie warta uwagi będzie premiera dokumentu „Tajna broń Hitlera”, opowiadającego o próbie skonstruowania przez nazistów działa zdolnego ostrzelać Londyn z francuskiego wybrzeża, a także o aktywnościach aliantów mających na celu powstrzymanie wroga. Premiera w piątek, 6 maja, o godz. 21:00.

Przypadający 8 maja Narodowy Dzień Zwycięstwa upamiętnia zakończenie II wojny światowej w Europie. Do tego wyjątkowego dnia nawiąże National Geographic Channel prezentując widzom specjalną weekendową ramówkę. Już  w piątek na antenie pojawią się takie produkcje, jak„Naziści: U władzy”, „Wielkie konstrukcje III Rzeszy: Superczołg”, a także „Tajemnice III Rzeszy; Architekt Hitlera”. Tego dnia stacja pokaże również premierę filmu dokumentalnego„Tajna broń Hitlera”. Wyemituje także dwa odcinki serii „Apokalipsa. II wojna światowa: Z Normandii do Paryża”, wykorzystującej zremasterowane archiwalne kadry filmowe. W sobotę widzowie zobaczą wybrane odcinki „Sensacji XX Wieku” oraz film dokumentalny „Ostatni rok Hitlera”. W niedzielę, 8 maja, National Geographic Channel zamknie cykl, prezentując materiały:„Apokalipsa. Siła Hitlera: Zagrożenie” oraz „Apokalipsa. Siła Hitlera: Przygotowania do wojny”.

Dzień Zwycięstwa na antenie National Geographic Channel od piątku,  6 maja, do niedzieli, 8 maja.  
Opisy poszczególnych programów dokumentalnych:

„Naziści: U władzy” – emisja w piątek, 6 maja, godz. 13:00.
Wykorzystując materiały zdjęciowe, filmowe, analizy i rekonstrukcje, dokument ukazuje sposób kształtowania się nazistowskiej ideologii, która zawładnęła umysłami niemieckiego społeczeństwa. W odcinku „U władzy” widzowie przyjrzą się hitlerowskiej kampanii przeciw Żydom, która przybrała na sile na mocy ustaw norymberskich z 1935 roku, a jej konsekwencją była m.in. noc kryształowa z 1938 roku.

„Wielkie konstrukcje III Rzeszy: Superczołg” – emisja w piątek, 6 maja, godz. 14:00.
W dążeniach do dominacji nad światem naziści nie mieli ograniczeń. Przez lata konstruowali jedne z najbardziej nowatorskich, a zarazem złowrogich, często powiązanych z bronią masowego rażenia, obiektów wojskowych, które miały zapewnić im hegemonię w Europie. W dokumencie przedstawione zostaną dokonania niemieckich inżynierów, którzy próbowali spełnić megalomańskie żądanie Hitlera i zbudować lądowy pojazd bojowy o wadze 1000 ton.

„Tajemnice III Rzeszy: Architekt Hitlera” – emisja w piątek, 6 maja, godz. 20:00
Nieznane wcześniej zeznania świadków położyły kres spekulacjom dotyczącym osoby Hitlera, nazistowskiej elity i wojennych faktów. Niektóre z wniosków są zaskakujące, inne szokujące, ale wszystkie rzucają nowe światło na ten historyczny okres. Dokument przedstawia m.in. sylwetkę Alberta Speera, który po wojnie zdołał wykreować się na „dobrego naizstę” i zbił na tym ogromny majątek.

„Tajna broń Hitlera” – premiera w piątek, 6 maja, godz. 21:00
Ten program dokumentalny przedstawia historię powstania niezwykłej broni Hitlera, znanej jako V3, której celem było ostrzelanie Londynu z wybrzeży Francji. Pokaże również aktywności podejmowane przez aliantów, by udaremnić działania wroga. Autorzy spróbują także wyjaśnić przyczyny katastrofy samolotu wysłanego celem zniszczenia nazistowskiej broni, pilotowanego przez starszego brata przyszłego prezydenta USA, Joe’a Kennedy’ego.

„Apokalipsa. II wojna światowa: Z Normandii do Paryża” cz. 1 oraz cz. 2 – emisje w piątek, 6 maja, godz. 22:00 i 23:00 
Dokument „Apokalipsa. II wojna światowa”, wykorzystując zremasterowane archiwalne kadry filmowe, przedstawia 100-dniowy okres pomiędzy datą lądowania aliantów w Normandii (D-Day) i wyzwoleniem Paryża. Pokazane są w nim niezwykłe historie cywilów, szeregowych żołnierzy oraz ich przywódców, w tym prezydenta Eisenhowera.

„Sensacje XX wieku” – emisje wybranych odcinków w sobotę, 7 maja, godz. 10:00 oraz od 15:00 do 17:30.
Twórca serii, Bogusław Wołoszański, prezentuje rekonstrukcje najważniejszych wydarzeń XX wieku, w tym II wojny światowej. W programie wykorzystywane są zarówno zdjęcia i nagrania archiwalne jak i sceny fabularyzowane, odgrywane przez czołówkę polskich aktorów. W wybranych odcinkach przedstawione zostaną m.in. przygotowania Hitlera do podjęcia działań zbrojnych oraz rola polskiego wywiadu w okresie II wojny światowej.

„Ostatni rok Hitlera” odcinki nr 1 i 2 – emisje w sobotę, 7 maja, godz. 23:00 i 00:00.
Ten program dokumentalny opowiada historię ostatniego roku wojny w Europie, od D-Day, aż po podwójną kapitulację Niemiec, najpierw w Reims, a potem w Berlinie w maju 1945 roku. Pokonanie III Rzeszy zajęło aliantom 11 miesięcy. To był najokrutniejszy rok II wojny światowej.

„Apokalipsa. Siła Hitlera: Zagrożenie”, „Apokalipsa. Siła Hitlera: Przygotowania do wojny” – emisje w niedzielę, 8 maja, godz. 11:00 i 12:00
Dokument „Apokalipsa. Siła Hitlera” składa się z materiałów w całości pochodzących z odkrytych na nowo 35-, 16- i 8-milimetrowych taśm filmowych pochodzących z okresu II wojny światowej, które poddano obróbce cyfrowej i do których częściowo dodano kolor. Powstaje z nich obraz wojny przestawiający nie tylko jej złożoność, ale również codzienność widzianą z perspektywy ofiar i zwycięzców.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*