W Meksyku odkryto liczące 1 000 lat kamienne sanktuarium przedstawiające narodziny Ziemi

Meksykańscy archeolodzy dokonali odkrycia liczącej 1000 lat kamiennej struktury, która jest odzwierciedleniem narodzin Ziemi opisanych w mezoamerykańskich mitach. Według mitologii niebo i ziemia powstały z ciała żarłocznego potwora.

Położone u podnóża wulkanu Iztaccihuatl na środku sezonowego stawu, „Tetzacualco” (nazwa, która może oznaczać „kamienne ogrodzenie”) jest znane odkrywcom od XVI wieku. Od tego czasu zarówno odkrywcy amatorzy, jak i profesjonalni archeolodzy badali strukturę, przedstawiając różnorodne pomysły na temat tego do jakich celów służyła i kiedy została zbudowana. Wykonano ją z dużej ilości kamieni, bez użycia zaprawy. Ściany sanktuarium miały wymiary 11,5 metra na 9,8 metra. Informacja o odkryciu tego „miniaturowego modelu wszechświata” ukazała się w biuletynie meksykańskiego Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) w Meksyku. Według jednego z mezoamerykańskich mitów niebo i ziemia powstały z ciała żarłocznego potwora – krokodyla Cipactli wynurzającego się z pierwotnych wód. Z przekazów historycznych wynika, że na terenie kamiennego sanktuarium odbywały się magiczne rytuały podczas których bogu deszczu Tlalocowi raz w roku składano ofiary z niewinnych dzieci. Jednak jak dotychczas nie znaleziono w tym miejscu żadnych szczątków ludzkich. Istnieją również dowody wskazujące na to, że starożytni Mezoamerykanie nawadniali staw aby pozostawał stale wypełniony wodą. W pobliżu stawu archeolodzy znaleźli osbydianowe ostrza, fragmenty ceramiki oraz szczątki organiczne sprzed ponad 1000 lat.

Aby w pełni poznać tajemniczą historię tej kamiennej konstrukcji sprzed 1000 lat potrzebne są dodatkowe wykopaliska archeologiczne.

Źródła: livescience.com

Fot.: Isaac Gómez, courtesy Proyecto Arqueológico Nahualac, SAS-INAH

Zenon Purta

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*