Egipskie muzeum po raz pierwszy wyeksponowało złocone tkaniny wchodzące w skład skarbu faraona Tutanchamona

Muzeum Egipskie w Kairze udostępniło zwiedzającym kolekcję nigdy wcześniej nie pokazywanych zabytkowych przedmiotów, wchodzących w skład skarbu faraona Tutanchamona. Na wystawie zaprezentowano co najmniej 55 kawałków tkanin zdobionych złotem, znalezionych w 1922 roku w grobowcu tego egipskiego króla. Przedmioty pokazano publiczności po raz pierwszy od 95 lat od ich odkrycia.

Fragmenty tkanin przechowywane były od 1922 roku w Muzeum Egipskim w Kairze. Nie poddano ich w tym czasie żadnym zabiegom konserwacyjnym i badaniom naukowym. Zaprezentowane na wystawie kawałki złoconych tkanin w przeszłości zdobiły rydwany należące do faraona Tutanchamona. Obecnie tkaniny znajdują się niestety w bardzo złym stanie. Niektóre z nich przedstawiają tradycyjne egipskie motywy, podczas gdy inne przedstawiają wzory charakterystyczne dla wschodniej części Morza Śródziemnego w dobie drugiego tysiąclecia przed Chrystusem.

Wystawę otwarto z okazji 115 rocznicy utworzenia Muzeum Egipskiego w Kairze.

Brytyjski egiptolog i archeolog Howard Carter odkrył w 1922 roku prawie nieuszkodzony grobowiec króla Tutanchamona w Dolinie Królów. Zmumifikowane ciało faraona znajdowało się w złotej trumnie otoczonej drogocennymi skarbami. Król Tutanchamon (faraon z XVIII dynastii) rządził Egiptem ponad 3000 lat temu. Odkrycie grobowca uczyniło go najbardziej znanym egipskim faraonem i przyczyniło się do ogromnego wzrostu zainteresowania historią starożytnego Egiptu.

Źródła: english.ahram.org.eg, dailymail.co.uk

Fot.: domena publiczna

Zenon Purta

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*