Las w Kozłowie Biskupim pod Sochaczewem miejscem pochówku niemieckich żołnierzy?

Archeolodzy z Uniwersytetu Lubelskiego odkryli kilkadziesiąt tablic oraz jamy grobowe w lesie w Kozłowie Biskupim pod Sochaczewem. Prawdopodobnie w latach 1914-1915 na cmentarzu zostało pochowanych około 120 żołnierzy.

Niewykluczone, że w kozłowskim lesie spoczywają członkowie niemieckiej dywizji piechoty, walczący w owym czasie nad Bzurą i Rawką. Ocenia się, iż w latach 1914-1915 zginęło w tej okolicy około 70 tys. żołnierzy. Z zachowanych dokumentów wynika, iż cmentarz mógł być ekshumowany w latach 60. ubiegłego wieku, natomiast szczątki poległych przeniesione na cmentarz parafialny w Kozłowie Biskupim.

Badania prowadzone od początku października tego roku w Kozłowie Biskupim (równocześnie na dwóch stanowiskach), wsi położonej w województwie mazowieckim, są częścią projektu o nazwie Archeologiczne przywracanie pamięci o wielkiej wojnie. Materialne pozostałości życia i śmierci w okopach na froncie wschodnim oraz stan przemian krajobrazu pobitewnego w rejonie Rawki i Bzury, którego kierownikiem jest dr hab. Anna Zalewska.

Są to wykopaliska z zakresu archeologii współczesnych konfliktów zbrojnych – objaśnia dr hab. Anna Zalewska – O wyborze stanowisk, których przebadanie zaplanowaliśmy na październik zadecydowały wyniki kwerend archiwalnych, analiza danych z lotniczego skanowania terenu, wnioski z  badań powierzchniowych, które przeprowadziliśmy na terenie gminy Nowa Sucha w sierpniu i wrześniu oraz konsultacje z pracownikami Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy Nad Bzurą. Badania prowadzone są z ramienia Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk, dzięki finansowaniu Narodowego Centrum Nauki; za zgodą właściciela terenu Nadleśnictwa Radziwiłłów, któremu ogromnie dziękujemy za wyrażenie zgodny na nasze badania.

 Kiedy badania w kozłowskim lesie dobiegną końca, cmentarz ma zostać zgłoszony jako miejsce pamięci.

 źródło: e-sochaczew.pl

Małgorzata Wołoch

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*