Egipt oburzony – rzeźba Tutanchamona wystawiona na aukcję

3000-letnia rzeźba głowy Tutanchamona – egipskiego faraona – trafiła na licytację w Londynie, mimo sprzeciwu Kairu.

Tutanchamon był egipskim faraonem. Uważa się, że objął tron w wieku dziewięciu lat, a po dziesięciu latach panowania zmarł. W 1922 roku odkryto jego grób w prawie nietkniętym stanie, dzięki czemu możliwe było przyjrzenie się bliżej jego rządom.

Rzeźba mierzy 28,5 centymetra. Wykonana jest z brązowego kwarcytu z Doliny Królów. Przypuszcza się, że licytacja do końca bieżącego tygodnia dojdzie do 4 milionów funtów. Jest to pierwsza taka statuetka, która trafiła na sprzedaż od 1985 roku.

Rzeźba faraona jest częścią prywatnej kolekcji. Były minister Egiptu uważa, że nie pochodzi ona z legalnego źródła. Jej właściciele bowiem nie posiadają stosownych dokumentów potwierdzających kupno. Egipskie władze chcą jednak zatrzymać aukcję i doprowadzić do powrotu artefaktu do miejsca, skąd pochodzi. Ambasada egipska poprosiła nawet brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych o zatrzymanie sprzedaży. Zwrócono się także do UNESCO o interwencję w tej sprawie, jednak brak jednoznacznych dowodów na to, że statuetkę skradziono, spowodował, że organizacja nic nie wskórała.

Źródło: dailysabah.com
Fot. AFP Photo

Karolina Charchowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*