Fragmenty budowli w Krakowie. Czy to pozostałości kościoła św. Walentego?

Niedaleko ulicy Długiej w Krakowie badacze odnaleźli drewniane fragmenty budowli. Bardzo możliwe, że odnaleziono pozostałości po kościele św. Walentego.

Prace archeologiczne prowadzone są na ulicy Pędzichów (dzielnica Stare Miasto) w Krakowie. Ostatnio badacze natrafili na drewniane elementy konstrukcyjne, a także na bale wykonane z drewna dębowego i fragmenty kamiennego bruku. Wielce prawdopodobne, że odkryto w ten sposób pozostałości po kościele św. Walentego, który znajdował się właśnie w okolicach znaleziska. Świątynia ta została zbudowana w pierwszej połowie XV wieku. W 1528 roku kościół został zniszczony przez pożar jednak wkrótce go odbudowano. Znowu został on zniszczony ponad sto lat później, w czasie potopu szwedzkiego. Ponownie go odbudowano, jednak nie przetrwał zbyt długo – ponownie uległ zniszczeniu w czasie konfederacji barskiej. Ostatecznie rozebrano go już w trakcie zaborów, a dokładniej w 1818 roku.

Archeolodzy są ostrożni w kwestii odkrycia. Jest prawdopodobne bowiem, że badacze znajdując elementy drewniane natrafili na fragment dawnej drogi lub też placu.

Źródła: dziennikpolski24.pl, deon.pl

Fot.: domena publiczna

Hubert Nowak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*