Ekipa archeologów z Muzeum Lubuskiego od połowy września przeszukuje odpady pozostałe po lipcowym pożarze zabytkowej katedry w Gorzowie Wielkopolskim. Do tej pory wyniesiono z pogorzeliska i przebadano 4 tony odpadów pośród których odkryto wiele ciekawych zabytkowych przedmiotów.
Dokładne badania hałdy śmieci wyniesionych z katedry prowadzone są od połowy września. Jak na razie wydobyto z nich malutką monetę z 1777 r. tzw. „dobry fenig”, fragmenty ceramiki z różnych epok oraz nie obrobioną kulę ołowianą z czopem odlewniczym. Część z wyniesionych odpadów badana była na miejscu tuż po pożarze katedry – zalegała na stropie wieży tuż nad kruchtą. Wówczas pod podłogą znaleziono landsberski telegram z 1914 roku, druki reklamowe, fragment rękopisu na odwrocie papieru nutowego i pudełka po zapałkach (niemieckie i powojenne z hasłem: „Chowajcie zapałki przed dziećmi!”). Obecnie badana jest pierwsza partia odpadów wyniesionych z wieży katedry – to jest 5,5 metra sześć. czyli około 4 ton ziemi do sprawdzenia. Każdy fragment odpadów jest skrupulatnie badany, w tym m. in. przy użyciu wykrywaczy do metali. W śmieciach mogą znajdować się przedmioty, które zaginęły w czasie pożaru, jak również takie, o których dotychczas nie wiedziano. Z przekazów historycznych wynika, że w wieży mieszkał dzwonnik i wiele razy przebywał w niej margrabia brandenburski. Wydobyte do tej pory przedmioty mogą wiele powiedzieć o historii katedry i życiu codziennym jej mieszkańców.
Pożar gorzowskiej katedry miał miejsce 1 lipca. Jego dogaszanie trwało przez kilka dni. W akcji ratowniczej uczestniczyło ponad 300 strażaków. W wyniku pożaru poważnym zniszczeniom uległa górna część wieży.
Pierwsza wzmianka o gorzowskiej świątyni pochodzi z 1297 roku. Część wieży, w której wybuchł pożar pochodzi z XVII wieku. W 1946 roku świątynia wyniesiona została do godności katedry i pełni obecnie funkcję głównego kościoła Gorzowa Wielkopolskiego.
Źródła: tvn24.pl, gorzow.eska.pl, gorzow.wyborcza.pl
Fot.: Wikimedia Commons
Zenon Purta