22 lipca 1099 roku Gotfryd z Bouillon mianował się Obrońcą Grobu Świętego

Tego dnia 1099 roku jeden z przywódców I wyprawy krzyżowej, Gotfryd z Bouillon mianował się Obrońcą Grobu Świętego

22 lipca 1099 roku, jeden z przywódców I wyprawy krzyżowej, Gotfryd z Bouillon mianował się Obrońcą Grobu Świętego. Nastąpiło to równo tydzień po zdobyciu miasta przez krzyżowców.

W listopadzie 1095 roku, papież Urban II wezwał do odbicia Ziemi Świętej z rąk muzułmanów. Jednym z pierwszych, którzy odpowiedzieli na jego apel, był właśnie Gotfryd, który aby mieć pieniądze na wyprawę, zastawił lub sprzedał swoje posiadłości biskupom Liege i Verdun. Dzięki temu zebrał tysiące żołnierzy, na których czele wyruszył na krucjatę w sierpniu 1096 r. Jako drugi (po Hugonie z Vermandois) przybył pod mury Konstantynopola, gdzie złożył hołd lenny cesarzowi Aleksemu I Komnenowi.

Jednak jego legenda narodziła się dopiero u celu wyprawy – podczas oblężenia Jerozolimy. Hrabia dowodził armią atakującą od północnego wschodu. Wtedy to za pomocą drabin oblężniczych, Gotfryd i niektórzy z jego rycerzy jako pierwsi wspięli się na mury obronne, po czym wdarli się do miasta, w wyniku czego, jego oblężenie zostało zakończone, a rozpoczęła się rzeź jego obrońców i mieszkańców.

Przeczytaj także: Czy w czasach krucjat używano granatów ręcznych?

22 lipca na króla Jerozolimy zostaje wybrany Rajmund, hrabia Tuluzy (później również Trypolisu), który nie zgadza się nim zostać. Wobec tego wybór padł na Gotfryda, który jednak odmówił przyjęcia królewskiego tytułu i nazwał się Obrońcą Grobu Bożego. Faktycznie wprawdzie sprawował władzę w Królestwie Jerozolimskim.

Nie zdążył nacieszyć się swoim panowaniem, bowiem zmarł w niecały rok później, w wyniku przedłużającej się choroby. Przed śmiercią jednakże zdążył jeszcze w ważniej bitwie pokonać pod Askalonem armię Fatymidów. Zmusił kilka miast Ziemi Świętej do płacenia trybutu (Akra, Arsuf, Jafa, Askalon, Cezarea).

Oprócz problemów zewnętrznych, takich jak obrona Królestwa Jerozolimskiego, musiał stawić czoło również problemom wewnętrznym. Jednym z nich była opozycja w postaci łacińskiego patriarchy Jerozolimy, Dagoberta z Pizy. Następcą Gotfryda został jego brat, Baldwin. Jednak on przyjął już tytuł królewski i panował w latach 1100 – 1118 jako Baldwin I.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*