Historia kolekcji egipskich „śmieciowych” amuletów

Kolekcja egipskich „śmieciowych” amuletów nabytych przez Florence Nightingale podczas wakacji w trakcie trwania wojny krymskiej, dopiero teraz ujrzała światło dzienne.

Pięć lat przed popłynięciem do Stambułu, stolicy państwa, w którym szalała wojna krymska, Florence podróżowała po państwie Faraonów. Pisała listy do starszej siostry, która później je opublikowała, Florence napisała, że jej mały amulet jest „śmieciowy”.

W końcu Ashley Cooke, starszy kustosz starożytności w World Museum, z ogromną przyjemnością w końcu publikuje amulety. Były to amulety bogini Taweret, szczególnie cenione przez kobiety podczas porodu. To, co ona przywiozła jest dla nas fascynujące, ale myślę, że wydawało jej się, że będą jej oferować same skarby. Ale była bardzo zdegustowana tym co napotkała – powiedział Pan Cooke. Dodał: Ironicznie przedstawiamy niektóre z przedmiotów, które oceniła i cieszyła się z tego, że się trzyma – to okazało się, niestety, być podróbkami.

Florence Nightingale’s pisała do siostry Jeśli chodzi o egipskie śmieci to możesz zrobić z nimi co chcesz. Zachować je albo wyrzucić. Nie widziałam nic co by mnie zadowoliło i wzbudziło podziw oprócz psa z brązu czy cegiełek, które zapieczętowały grobowiec w Tebach. Nawet nie wiesz jak ciężko dostać się do Kairu, bo wiem, że pomyślisz iż to co wysyłam do domu to prawdziwe śmieci. Amulety zostały przekazane do muzeum przez krewnego Florence. Jednak większość kolekcji została zniszczona podczas niemieckiego nalotu z okresu II Wojny Światowej. Teraz kolekcja Florence Nightingale’s jest dostępna dla turystów w Wordl Museum w Liverpoolu.

Fot.: National Museums Liverpool, Wikimedia Commons

Błażej Filipiak

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*