Historia w odcieniach szarości | Recenzja

W. A. Gibasiewicz, Historia w odcieniach szarości. Niezwykłe losy lekarzy zwierząt

Z racji niespotykanej na wykładach uniwersyteckich czy lekcjach historii tematyką środowiska lekarzy weterynaryjnych, można uzupełnić swoją wiedzę, sięgając po publikację Włodzimierza A. Gibasiewicza „Historia w odcieniach szarości. Niezwykłe losy lekarzy zwierząt.”

Nigdy bym nie przypuszczał, że można poznać historię tego środowiska. Zaskoczony zostałem po lekturze tej książki pozytywnie. bo sam fakt występowania zwierząt, po stronie polskiej, ale także i niemieckiej, był oczywisty i ktoś musiał się między innymi końmi zajmować. Powiązana w całość tematyka ukazuje biogramy (życiorysy) konkretnych ludzi na tle wydarzeń, bolesnych tak bardzo, dla naszego państwa. To był bardzo dobry pomysł. Zwłaszcza, że coraz trudniej trafić na rynku wydawniczym z ciekawym tematem, a taki bez wątpienia omawia ta publikacja Wydawnictwa Avalon. Przez ponad 380 stron książka prowadzi czytelnika w brutalny – może czasem za bardzo – świat II wojny światowej/ Ta brutalność jest tylko potwierdzeniem realności opisywanych wydarzeń. Wydana w 2019 roku publikacja, aktualnie wpisuje się popularnonaukowy dyskurs o cechach analizy zbiorów archiwistycznych.

Narracja, prowadzona przez autora (sam związany z weterynarią), ocaliła od zapomnienia z „imienia i nazwiska” ludzi, powiedzmy szczerze, bohaterów. Troszkę krytycznie odniosłem się do jednostronnej, ale może tak było faktycznie, opcji historycznej. Zabrakło mi opisów lekarzy weterynaryjnych z późniejszej Armii Ludowej. Ukazano natomiast osoby w podziemiu niepodległościowym i dobrze, bo potocznie wciąż mało o tym się wie. Tematyka porusza więc wątek patriotyczny. W takim tonie go odebrałem, czytając o ofiarach systemu sowieckiego.

Książka W.A.Gibasiewicza zawiera informacje o poprzednich publikacjach tego autora jak: „Lekarze zwierząt w Powstaniu Wielkopolskim”,”Początek od końca drogi” czy „Po wielu z nich płaczę.” Pomogą one w zrozumieniu w ciekawy sposób, tematu środowiska lekarzy weterynaryjnych, wyjątkowego trochę spośród innych grup. Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna wydała książkę „Niepowtarzalni. Lekarze weterynarii ofiary II wojny światowej”, która była inspiracją dla autora przy powstaniu dzieła „NN – nieznani, niepowtarzalni”. We wszystkie rozdziały włożono wiele pracy i starannie zebrano materiały, Są tu także niedokończone biogramy, rodziny mogą uzupełniać ewentualne informacje. Bibliografia jest bogata, zawiera indeks opisanych bohaterów.

Dzieło zasługuje na docenienie przez szersze grono czytelników, nie tylko związane z branżą. W mojej opinii ukazuje historię bardziej bliską i prywatną, czy nawet lokalną na tle wielkich wydarzeń, co na pewno jest atutem.

Wydawnictwo: Avalon

Ocena recenzenta: 6/6

Paweł Marek

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*