Fundacja im. Janusza Kurtyki serdecznie zaprasza do udziału w III Edycji Konkursu o Nagrodę im. Janusza Kurtyki. Tematyka Edycji przypadającej na 2019 r. brzmi: Polska: wojna i granice w XX w. Konkurs został objęty przez nasz portal patronatem medialnym.
Konkurs polega na wyłonieniu pracy naukowej z zakresu nauk humanistycznych, społecznych lub prawnych, której problematyka koresponduje z tematyką tegorocznej Edycji. Poprzednie Edycje Konkursu pokazały, że proponowana przez Fundację problematyka może być traktowana bardzo szeroko, co stanowi ważny atut całego projektu.
W tym roku formuła Konkursu została rozszerzona. Formą Nagrody jest przetłumaczenie zwycięskiej pracy na języki angielski i niemiecki oraz jej promocja w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Zwieńczeniem Konkursu będzie uroczysta Gala pod koniec 2019 r.
Idea Konkursu jest ściśle związana z misją Fundacji im. Janusza Kurtyki i obejmuje:
– upowszechnianie
w kraju i za granicą wiedzy dotyczącej historii i dziedzictwa Rzeczypospolitej;
– promowanie rodzimych osiągnięć badawczych w dziedzinie nauk humanistycznych,
społecznycch i prawnych
– nagradzanie prac naukowych charakteryzujących się wysokim poziomem
merytorycznym i warsztatowym;
– wspieranie i współkształtowanie polskiej polityki historycznej w kraju i za
granicą.
Adresatami Nagrody są polscy badacze dyscyplin humanistycznych, społecznych i prawnych, którzy są autorami prac naukowych nawiązujących do idei Konkursu oraz tematyki Edycji w 2019 r.
W styczniu 2019 r. w Stanach Zjednoczonych, nakładem Carolina Academic Press, ukazała się przetłumaczona wersja książki Laureata I Edycji Konkursu, Prof. Tadeusza Wolszy. Obecnie Fundacja realizuje tłumaczenie pracy Laureata II Edycji Konkursu, Prof. Andrzeja Chwalby.
Termin zgłaszania prac do tegorocznej Edycji Konkursu upływa 15 marca 2019 roku. Więcej informacji o projekcie, regulamin Konkursu oraz warunki przyjęcia zgłoszeń na stronie www.fundacjakurtyki.pl
III Edycja Konkursu o Nagrodę im. Janusza Kurtyki stanowi część projektu pt. „Umiędzynarodowienie polskiej historiografii i zwiększenie rozpoznawalności osiągnięć polskich badaczy poprzez poszerzenie dostępności językowej i promocję najlepszych pozycji w latach 2019-2020”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu „DIALOG”.