IPN umożliwia oddawanie materiału biologicznego krewnym ofiar komunizmu

Osoby spokrewnione z zamordowanymi ofiarami w czasie stalinowskich zbrodni w Polsce mogą oddać swój materiał biologiczny do Biura Poszukiwań i Identyfikacji na terenie Powązek Wojskowych, w celu ułatwienia identyfikacji ofiar.

Oddawanie materiału biologicznego będzie możliwe do końca czerwca, w bazie medycznej IPN na terenie Cmentarza Wojskowego na Powązkach. Pracownicy Biura zwracają się do osób spokrewnionych z ofiarami o kontakt telefoniczny lub drogą mailową w celu możliwości oddania swojego materiału genetycznego. Aby umożliwić tym osobom kontakt powstała specjalna infolinia.

Pracowników IPN oraz Biura do utworzenia takiej możliwości zainspirowali krewni ofiar, którzy już od samego rozpoczęcia prac ekshumacyjnych w 2012 roku, w Kwaterze na Łączce, odwiedzali zespół prowadzący, by podzielić się z nimi swoimi wspomnieniami, dokumentacją czy fotografiami bliskich, a także by oddać swój materiał biologiczny. To właśnie dzięki temu możliwa jest identyfikacja ofiar.

Prace ekshumacyjne mają także potrwać do końca czerwca i są prowadzone na Łączce w Powązkach Wojskowych. Jest to ostatni etap prac, których zespół prowadzony przez prof. Krzysztofa Szwagrzyka, wiceprezesa IPN, spodziewa się zbadania i podjęcia około stu szczątek ludzkich, w tym także żołnierzy antykomunistycznej partyzantki.

Źródło: dzieje.pl

Fot: Wikimedia Commons

Damian Jemioło

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*